זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

תאונות עבודה – שאלות ותשובות של נפגעי עבודה

השאלות והתשובות בדף זה נכתבו באופן כללי, ומובהר כי התוכן אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף להתייעצות מקצועית.


 • אני מוכר בתור 'נפגע עבודה' ולאחר 60 יום, חזרתי לעבוד במשרה חלקית. האם המוסד לביטוח לאומי יפצה אותי על אי כושר עבודה חלקי?
  תשובה: ביטוח לאומי בדרך כלל אינו מפצה על עבודה במשרה חלקית (חצי משרה, רבע משרה, 3/4 משרה וכו').
 • נפצעתי כשירדתי במדרגות בבניין של החברה שבה אני עובדת במהלך העבודה. מהן הזכויות שאני זכאית להן?
  תשובה: פגיעה בעבודה יכולה להתרחש גם בדרך אל העבודה או בדרך חזרה מהעבודה ולא רק במהלך העבודה עצמה. במקרה זה, כדאי לבדוק האם היתה סטייה ממה שנקבע במקרים אחרים. אם לא, ייתכן שיכירו בך כנפגעת עבודה.
 • עברתי תאונת עבודה לפני למעלה משנה, ועדיין לא הגשתי תביעת קביעת אחוזי נכות. האם יש הגבלת זמן בהגשת התביעה?
  תשובה: ככלל, יש להגיש את התביעה לביטוח לאומי בהקדם האפשרי, ולכל היותר תוך שנה מיום התאונה, ולכן כדאי להזדרז. ייתכן אפילו שזה כבר מאוחר מדי.
 • אני עובד בחברה גדולה, והעבודה כוללת ישיבה ממושכת מול מחשב כ-12 שעות ביום. לאחרונה יש לי כאבי גב רציניים והרופא אמר שהיציבה שלי כפופה. האם מגיע לי פיצוי מהעבודה?
  תשובה: ברוב המקרים לא ניתן להוכיח שהפגיעה בגב היא תאונת עבודה ולכן לא תמיד ניתן לקבל פיצוי על כך. אך אם בעתיד לא תוכל לעבוד בגלל הכאבים, אפשר לשקול תביעה לנכות כללית.
 • זומנתי לוועדה רפואית כדי לבדוק את הפגיעה שנותרה לאחר תאונת עבודה. יש לי פריצת דיסק ועברתי ניתוח. האם אורטופד צריך להיות נוכח בוועדה?
  תשובה: כן, בוועדה חייב לשבת אורתופד. אורתופדיה היא תחום התמחות ברפואה המתמקד בעצמות, מערכת העצמות של הגוף, רצועות, מפרקים, גידים וכל מערכת השרירים. מומלץ להציג את המקרה שלך בהתאם לתקנות של ביטוח לאומי, כי יהיה לכך השלכות על אופן התשלום (מענק חד פעמי ו/או קצבה).
 • אני מוכרת כנפגעת עבודה ב-6 השנים האחרונות ונקבעו לי כ-50% נכות. מצבי הרפואי החמיר ולא עבדתי בשנה האחרונה. הגשתי בקשה להעלות את אחוזי הנכות. בוועדה לעררים הורידו לי את אחוזי הנכות ל-38%. במקביל, קיבלתי 100% נכות כללית. מה עדיף – נכות מעבודה או נכות כללית?
  תשובה: מומלץ לבחור את הקצבה הגבוהה ביותר, מכיוון שאי אפשר לקבל כפל קצבאות. על מנת להחליט מה עדיף, צריך לבחון את המקרה לעומק.
 • בעקבות תאונת עבודה, ביטוח לאומי רוצה שאעשה אבחון ושיקום, ויש לי גם תקנה 15 (תביעה לדיון מחדש בדרגת נכות עקב שינוי בהכנסות). האם זה עלול לפגוע בקצבה שאני מקבל?
  תשובה: כשביטוח לאומי מחליט לאשר אחוזי נכות קבועים עקב פגיעה בעבודה, נקבעת תקנה 15. יחד עם זאת, לביטוח לאומי יש זכות לבחון את מצבך מחדש (הטבה במצב רפואי, לפי תקנה 37) ואם ימצאו שאתה כשיר לעבוד, ייתכן שלא תהיה זכאי לתוספת.
 • אובחנה אצלי לאחרונה מחלת מקצוע שאני חולה בה כבר שנים, וביטוח לאומי הכיר בה. כיום אני כבר לא עובד באותה חברה, ואני מבוטח בחברת ביטוח שונה. האם אני יכול לתבוע את חברת הביטוח בדיעבד?
  תשובה: מומלץ להתייעץ עם עו"ד לגבי נושא חברת הביטוח. עם זאת, יש אפשרות להגיש תביעה לנכות מעבודה. אם יקבעו לך יותר מ-20% נכות, אולי תוכל לקבל קצבה חודשית מביטוח לאומי.
 • שברתי את היד בעקבות תאונת עבודה, ואני לא יכולה לעבוד בחודש הקרוב. אני מקבלת 75% מהשכר שלי דרך ביטוח לאומי בזמן היעדרותי מהעבודה. האם קיימת אפשרות לקבל גם את ה-25% הנותרים מהשכר?
  תשובה: ביטוח לאומי משלם 75% מהשכר כ דמי פגיעה ב-3 החודשים לפני הפגיעה. ניתן לקבל את יתר ה-25% רק אם רכשת ביטוח המיועד לזה. אפשר להתייעץ גם עם המעסיק, אולי הוא רכש עבורך ביטוח כזה.
 • אני מורה. בשנה שעברה שברתי את פיקת הברך במהלך העבודה וביטוח לאומי הכיר בזה כתאונת עבודה. הייתה לי ועדה רפואית ונקבעו לי 50% נכות זמנית לחודש וחצי, 30% נכות זמנית ל-3 חודשים נוספים ואחר כך 10% נכות לצמיתות. מה אקבל בעקבות אחוזי הנכות האלו?
  תשובה: בארבעה וחצי החודשים הראשונים, עבור אחוזי נכות זמנית, את כנראה זכאית לקצבה חודשית בסך 75% מסכום השכר ברוטו כפול אחוזי הנכות שנקבעו. לאחר מכן, את זכאית באופן עקרוני למענק חד פעמי, בגלל 10% נכות לצמיתות.
 • עברתי ניתוח כדי לטפל בקרע במיניסקוס. אם זו תאונת עבודה, האם מגיעים לי אחוזי נכות? ואם כן, כמה?
  תשובה: אם אכן מדובר בפגיעה מעבודה, עליך להגיש תביעה לביטוח לאומי כדי להוכיח קשר נסיבתי בין העבודה ובין הקרע. לאחר מכן, תיערך ועדה רפואית לקביעת אחוזי הנכות שלך.
 • אני נהג מונית עצמאי. חטפתי התקף לב במהלך העבודה. האם זו תאונת עבודה, והאם אני זכאי לקצבת נכות מביטוח לאומי?
  תשובה: ביטוח לאומי יכול להכיר בהתקף לב או אירוע לב כתאונת עבודה, אך צריך להוכיח כי  התקף הלב התרחש כתוצאה מהעבודה – עקב אירוע מיוחד, לחץ, לקוח בעייתי, ויכוח עם סדרן, עומס חריג, איחור, תאונה וכו'. אני ממליץ לפנות לגורם מקצועי כדי להוכיח את הקשר הסיבתי.
 • במסגרת העבודה נשלחתי לנופש בחו"ל ועברתי שם תאונה. האם זו תאונת עבודה? 
  תשובה: לא בהכרח. אם מדובר בחופשה שמטרתה היא בילוי טהור (נופש לשם הנופש), התאונה לא תוכר כתאונת עבודה. יש לבדוק אם התאונה אכן קשורה לעבודתך. אם אכן מדובר בהשתלמות מקצועית בה הועברו תכנים הקשורים לעבודה, ואם ההשתתפות בהשתלמות הוגדרה פעילות "חובה" לעובדים ולעובדות – אז יש סיכוי להכרה בתאונת נופש כפגיעה בעבודה. חשוב להבדיל בין הטבה ובין פעילות הנלווית לעבודה – כגון הרצאה, סמינר, קורס, הדרכה, העשרה או פעילות מיוחדת על רקע מקצועי.

*** האמור בדף זה נכתב באופן כללי, ומובהר כי הוא אינו ייעוץ משפטי או תחליף להתייעצות מקצועית.


למידע נוסף 

זקוקים לסיוע של צוות 'זכותי'? צרו קשר דרך האתר או חייגו 5520* כדי לקבל סיוע טלפוני ללא התחייבות. ייתכן שמגיע לכם הרבה כסף!

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם