זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

בקבוק התנפץ ופגע בברמן בעינו בתאונת עבודה

ברמן שנפגע בעת הוצאת סחורה ממחסן נפצע בעינו מרסיס בקבוק שהתנפץ על הרצפה. בית המשפט הטיל אחריות על המסעדה שלא דאגה לאבטח את המדפים במחסן והסיר כל אחריות מהברמן לתאונה. הפיצוי שנקבע התבסס על עבודתו החדשה כמהנדס ועמד על כ-100 אלף ₪.

מאת  מנכ"ל זכותי, וצוות זכותי (20 למאי 2015)


מור מרדכי עשור, בן 28, הוא בוגר הטכניון במגמת הנדסת אלקטרוניקה ועובד בחברת מלאנוקס. עשור עבד כברמן במסעדת גרג בחיפה החל משנת 2007 ובינואר 2009 נפגע בתאונת עבודה.

במהלך העבודה, כשניגש עשור למחסן להביא סחורה, היו מונחים בו ארגזי משקאות בבקבוקי זכוכית על גבי מדפי פלסטיק רעועים, בלתי תקניים, לא יציבים ושלא היו מקובעים לקיר המחסן. כשניסה עשור להרים סחורה מאחד המדפים העליונים, בשל חוסר יציבותם ותזוזתם, נשמט מאחד המדפים הנמוכים יותר בקבוק משקה זכוכית על הקרקע, התנפץ ורסיס ניתז וחדר לעינו השמאלית.

בעדותו במשפט מספר עשור על נסיבות התאונה: "הייתי צריך להגיע לארגז העליון ושניגשתי לקחת אותו, זאת אומרת כי הוא הרבה יותר גבוה ממני, עמדתי על קצות האצבעות וניסיתי להוריד אותו, המדפים רעדו והרגשתי שמשהו נפל לי על החזה". לאחר מכן תיאר כי כשהוריד את הפרצוף לראות מה נפל עליו, נכנסה לו זכוכית לעין. "כשנגעתי בעצמי ראיתי המון דם ודם על הרצפה", הוא הוסיף.

מיטל לוי, שהייתה עם עשור כשנסעו לבית החולים, העידה שהוא סיפר לה במהלך הנסיעה כי "בקבוק סודה קטן נפל לו על הרצפה וניתז לעינו לאחר שנשבר". עם זאת, היא נמנעה מלהצהיר בצורה מפורשת אם הבקבוק נפל מידו של עשור או שהוא הפיל אותו. עם זאת, ועל אף שהיה לבדו בעת התאונה ולא היו בה נוכחים נוספים, השופטת נסרין עדוי מבית משפט השלום בחיפה,קיבלה את גרסתו של עשור.

עדוי קבעה בפסק דינה (ת"א (חיפה) 8940-08-10 – מור מרדכי עשור נ' י.מ.ג.א. יעדים בע"מ מה-3 לפברואר 2015 כי "עדותו יצרה עלי רושם אמין ומהימן ביותר, הייתה קוהרנטית, פשוטה, הגיונית, סבירה ולא נסתרת כלל". עוד היא הוסיפה ש"אמינותו התובע נלמדת אף מכך, שלא היסס להודות בעובדות שלכאורה פועלות לרעתו". כך, למשל מיוזמתו גילה כי הפעולות שבוצעו על ידו ביום התאונה לא רק שהיו בבחינת נוהל יומי, אלא התבצע כמה פעמים ביום ואף אישר שהספקים מביאים את הבקבוקים במאגדים סגורים.


אחריות המסעדה ואחריות הברמן

המסעדה והברמן היו חלוקים בשאלת האחריות והן בשאלת הנזק שנגרם. המסעדה מצדה טענה, להיעדר אחריות מצדה לאירוע ואילו עשור טען כי בנסיבות פגיעתו, חלה אחריות מלאה על המסעדה. השופטת קיבלה את חוות הדעת של המומחה מטעמו של עשור, לפיה המדפים מתאימים לאחסון אבל על המסעדה היה לקבעם לקיר כדי למנוע תנודה ותזוזה.

"הנתבעת צפתה והייתה אמורה לצפות כי תזוזת המדפים תגרום לנפילת בקבוקי זכוכית מהמדף, להתנפצותם על רצפת המחסן ולפציעתו של העובד הנמצא במחסן לצרכי עבודתו". מדובר במעין ארונית עם חמישה מדפים מפלסטיק, בגובה של כ-183 ס"מ, אשר ניתן להזיזה בנגיעה קטנה. כפי שתואר בפסק הדין, מכיוון שהמדפים לא קובעו לקיר, לא היו יציבים וכל נגיעה קלה הייתה גורמת לטלטלה.

על אף שנקבע כי המסעדה נושאת באחריות, נבדקה גם אחריותו של עשור והאשם התורם שלו לתאונה. לא הייתה מחלוקת על כך שזה לא מתפקידו של הברמן, עשור, לסדר את הסחורה במדפים, ובדרך כלל שוטף הכלים הוא האחראי לסידור הסחורה. לא זאת בלבד, אלא שהמסעדה לא הצליחה להוכיח מהו בדיוק האשם של עשור בנסיבות התאונה ולכן השופטת דחתה את הטענה.

עשור ביצע את העבודה בהתאם לתנאים ולאמצעים שסופקו לו. בפסק הדין נכתב כי "בנסיבות, תזוזת המדף, שאינו מקובע וחסר יציבות, הייתה בלתי נמנעת מבחינתו, ובפרט, משלא סופקו לתובע כל אמצעים להורדת הסחורה מהמדפים העליונים בבטחה".


קביעת הנכות הרפואית

המומחית מטעם ביהמ"ש, פרופ' ארנה גייר, מצאה שנכותו הצמיתה של עשור עקב התאונה היא בשיעור של 5% בגין פציעה חודרת. המומחית קבעה גם כי "היה והנתבע יעבור ניתוח להורדת הירוד (קטרט) החבלתי, אזי יתווספו לנכותו עוד 5% בגין אובדן אקומודציה באדם צעיר". עוד הוסיפה, שבמשך שלוש השנים שחלפו מאז התאונה ועד לבדיקתה את עשור, מצב הירוד לא החמיר וכי סביר שלא יחמיר וקיים סיכוי קלוש לניתוח.

עקב הפגיעה עשור נעדר מעבודתו למשך כחודש ולאחר מכן שב לעבוד במסעדה עד יולי ועזב לעבודה במסעדה אחרת. באותה העת החל את לימודיו בטכניון וכיום עובד בתחום הנדסאות המוצר במשרה מלאה. לפיכך, ביהמ"ש קבע כי לא נראה, פרט לתקופות קצרות, שנכותו הרפואית גרמה לגריעה בכושר ההשתכרות או בהשתכרותו בפועל.

עם זאת, מציינת השופטת: "דומה כי לא ניתן להתעלם מהשפעת נכותו הרפואית בעתיד על כושר השתכרותו של התובע". זאת בשל העובדה כי עבודתו הנוכחית כוללת ישיבה ממושכת מול מחשב, צפייה, התבוננות והסתכלות ממושכת בתוכנה וחומרה מול צג המחשב. כמו כן, התחשבה השופטת בסיכון להחמרת מצבו של התובע בעתיד, דבר אשר יחייב ניתוח להסרת הירוד, ובהינתן העובדה כי הנכות המינימאלית שתיוותר לתובע היה ויעבור את הניתוח בהצלחה תהיה בשיעור של 5% שיתווספו לנכות שקיימת כיום.


חישוב הפיצויים

אבדן השכר העתידי שחושב לעשור נקבע על פי משכורתו הנוכחית העומדת על סך של כ- 10,500 ₪ כשכר התחלתי ובהתחשב בעובדה ששכרו יעלה במשך השנים וכי הוא צעיר. בנוסף, התחשבה השופטת בעובדה שבעת התרחשות אותה תאונת עבודה שכרו שיקף עבודה מזדמנת, של אדם צעיר בתחילת דרכו התעסוקתית ובטרם רכש מקצוע והכשרה אקדמאיים. לכן, השכר בעת התאונה לא יכול היה לשקף את פוטנציאל ההשתכרות העתידי של עשור.

לבסוף, נקבע כי ישולמו לעשור פיצויים בעבור הפסדי שכר לעבר ולעתיד, כולל הפסדי פנסיה לעתיד, פיצויים עבור כאב וסבל והוצאות שונות בעבר הכוללות נסיעות, הוצאות רפואיות ועזרת הזולת. סך הפיצוי עמד על 173,013 ₪ , ממנו נוכו 71,617 ₪ שמהווים תגמולי הביטוח הלאומי שקיבל עשור. כמו כן, נפסקו לעשור הוצאות משפט על סך 24,600 ₪.


פירוט חישוב הפיצויים

  • הפסדי שכר בעבר: 16,013 ₪
  • הפסדי שכר לעתיד, כולל הפסדי פנסיה לעתיד: 110,000 ₪
  • כאב וסבל: 40,000 ₪
  • הוצאות שונות בעבר (נסיעות והוצאות רפואיות ועזרת הזולת): 7,000 ₪
  • סה"כ 173,013 ₪
  • ניכוי תקבולי ביטוח לאומי 71,617 ₪
  • סה"כ פיצוי כספי (במעוגל) 101,500 ₪

תאונות עבודה – קריאה נוספת  

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם