זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

נכות – הגדרת המושג והסוגים השונים

מעבר להגדרת המושג "נכות" בחוק הביטוח הלאומי, המשמש לחישוב אחוזי נכות לפי סוג הנכות והשלכותיה, נכות באופן כללי יכולה להיות פיזית, מנטלית, רגשית, קוגניטיבית, התפתחותית או שילוב של כמה סוגי נכויות. ישנם אנשים הנולדים נכים או בעלי מוגבלות כזו או אחרת, וישנם אנשים הנעשים נכים במהלך חייהם, אם בעקבות מחלה או תאונה.

כינוי אדם בעל ליקויים "נכה" נתפס לעתים כחסר רגישות, מאחר שאנשים רבים בעלי ליקויים מעדיפים שיתייחסו אליהם כאנשים עם מוגבלות. ישנם המגדירים את המושג "מוגבלות" כהגבלה ביכולת לבצע פעילות נורמלית שגרתית שאנשים אחרים באותו גיל מסוגלים לבצע. זאת לעומת הגדרת המושג "נכות" כאדם שאינו מסוגל למלא את תפקידו הנורמלי בחברה בגלל הנכות שלו. אדם בעל מוגבלות אינו בהכרח נכה, ובכך החשיבות בהבדל בין המושגים הללו.

לפי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, הביטוי "אדם עם מוגבלות" מקביל לנכה ומוגדר כך: "אדם עם לקות פיסית, נפשית או שכלית, לרבות קוגניטיבית, קבועה או זמנית, אשר בשלה מוגבל תפקודו באופן מהותי בתחום אחד או יותר מתחומי החיים העיקריים". הגדרה זו מעט שונה מהגדרת המושג "נכות" לפי חוק הביטוח הלאומי, המגדיר אותו כך: "מגבלה עקב ליקוי גופני, שכלי או נפשי הנובע ממחלה, מתאונה או ממום מלידה".

נכות היא מושג רחב, המתבטא בפעולת הגומלין בין גוף האדם למאפייני הסביבה שבה הוא חי. מושג זה כולל בתוכו את המונחים הבאים:

  • ליקוי בתפקוד או במבנה גופני ו/או נפשי
  • מגבלה בביצוע פעילות או משימה כלשהי
  • מגבלה הבאה לידי ביטוי בסיטואציות בחיי היום-יום

סוגי נכויות

  1. נכות פיזית (גופנית) – ליקוי שמגביל את התנועה ואת היכולת המוטורית. ליקוי שמקשה על חיי היום יום כמו קוצר נשימה, דום נשימה בשינה, אפילפסיה ועוד. בסוג זה ניתן לכלול גם נכות בתחום הראייה (עיוורון, איבוד חלקי של הראייה), נכות בתחום השמיעה (חרשות, איבוד חלקי של השמיעה), נכות בתחום חוש הריח והטעם (חוסר יכולת להריח, חוש ריח מפותח מאוד, יכולת ריח ירודה ועוד) ונכות הנובעת מחוסר היכולת לחוות חום, קור, כאב וכדומה.
  2. נכות התפתחותית – ליקוי בגדילה ובהתפתחות שמוביל לנכות. ליקוי זה מתייחס גם ליכולת אינטלקטואלית וגם ליכולת פיזית.
  3. נכות נפשית – מדובר למעשה במחלת נפש, המוגדרת כתבנית פסיכולוגית/התנהגותית, שנתפסת כלא נורמלית לפי המוסכמות והנורמות החברתיות והתרבותיות. המונח כולל מגוון הפרעות נפש.
  4. נכות אינטלקטואלית – מושג הכולל קשת רחבה של ליקויים, החל מבעיות קוגניטיביות לליקויי למידה ועד לפיגור שכלי.

  • למידע נוסף על אחוזי נכות וקצבאות נכות, קרא על נכות כללית.
  • יש לך קרן פנסיה ונפגעה יכולתך לעבוד? קרא על פנסיית נכות
  • אולי מגיע לך כסף עקב נכות? ניתן ליצור קשר עם המומחים של "זכותי" בטלפון 5520* או דרך האתר.
צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם