זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

אחוזי נכות – שאלות ותשובות

לפניכם תשובות עקרוניות של מומחי 'זכותי' לשאלות נפוצות בנושא אחוזי נכות הנקבעים על ידי ועדות רפואיות של הביטוח הלאומי. האמור בדף זה נכתב באופן כללי, ומובהר כי הוא אינו תחליף לכל ייעוץ משפטי.


 • אני עובד צה"ל מזה 20 שנה ובקרוב אני יוצא לפנסיה. יש לי 10% נכות עקב בעיות שמיעה. הגשתי בקשה להעלות את אחוזי הנכות שלי בעקבות המלצות רופאים, אך הרופא בוועדה הרפואית של ביטוח לאומי לא רואה בעיה רצינית. איך אני בכל זאת יכול לקבל את מה שמגיע לי?
  תשובה: צריך לעבור על תוצאות בדיקת השמיעה העדכנית שלך ולבדוק אם ניתן לקבל 20% נכות לפי התקנות. אתה מוזמן להיפגש איתנו כדי שנעבור ביחד על החומרים הרפואיים.
 • נקבעו לי 100% אחוזי נכות מביטוח לאומי למשך שנה. האם מגיע לי פטור ממס מלא או חלקי על תקופה זו?
  תשובה: אם נקבעו אחוזי נכות הגבוהים מ-90%, את כנראה זכאית לפטור ממס. כדאי להגיש דו"חות על התקופה המדוברת, ולקבל החזר מס מן המדינה.
 • נקבעו לי 75% אובדן כושר עבודה, ו-62% נכות כללית רפואית. דרגת נכות זו אינה פוטרת ממס, ולכן אני רוצה לערער על דרגת הנכות. האם זה אפשרי וכיצד ניתן לעשות זאת?
  תשובה: עקרונית, ניתן לקבל פטור ממס כשיש 90% נכות ומעלה. אני ממליץ לפנות ל"זכותי" כדי שנסייע לך עם התהליך.
 • נקבעו לי 75% נכות, אבל ביקשתי ועדה רפואית בעקבות החמרה במצבי. בוועדה הרפואית שאלו אותי אם אני מתקלחת ומתלבשת לבד, אמרתי שכן, והועדה הסתיימה ללא תוצאות. מה עם קניות, כביסות, ניקיון וללכת לקופת חולים כדי לקחת תרופות?
  תשובה: על מנת לקבל קצבת שירותים מיוחדים, נבדקות פעולות גופניות בסיסיות כגון רחצה, לבוש ועוד. לא בודקים אם את יכולה ללכת לקניות ולקופת חולים.
 • נקבעו לי 28 אחוזי נכות בוועדה הרפואית. האם אני זכאי להטבות כלשהן?
  תשובה: עקרונית, לא ניתן לקבל הטבות או זכויות עם אחוזי נכות בגובה נמוך כמו שציינת. ועם זאת, אפשר לדרוש זכות לשיקום בביטוח לאומי.
 • שנה לאחר שנפגעתי בתאונת דרכים, נקבעו לי 20% נכות מהוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. זו לא תאונת עבודה. האם אני זכאי לקצבת נכות?
  תשובה: לפי הנתונים הללו אתה לא זכאי, אלא אם היה מדובר לפחות ב-40% נכות וב-50% אובדן כושר עבודה. בכל מקרה, כדאי לבדוק כל מקרה לגופו.
 • נקבעו לי 33% נכות וכרגע אני מחכה שיקבלו את תקנה 15 כדי שיקבעו לי אחוזי נכות נוספים. לפי מה מחשבים את אחוזי הנכות הנוספים? ואם אני לא זכאי לתוספת אחוזים, איך תחושב הקצבה? האם תקנה 15 יכולה להפחית את האחוזים?
  תשובה: הקצבה החודשית מחושבת לפי שכר ברוטו כפול 75% כפול אחוזי הנכות שנקבעו. אם חווית אובדן כושר עבודה והכנסתך פחתה כתוצאה מהפגיעה, ייתכן שתקבל תוספת של עד 16% נכות. מטרת תקנה 15 היא הגדלה או הקטנה של האחוזים לפי מין, גיל ומקצוע.
 • האם יש אפשרות לקבל אחוזי נכות רפואיים בגין מעי רגיז וההשלכות הנלוות לכך? האם מנפים את האחוזים הללו מהסיכום הסופי של אחוזי הנכות?
  תשובה: כמו כל ליקוי, ניתן לקבל אחוזי נכות בגין תסמונת המעי הרגיש (מעי רגיז), בין השאר כי זו מחלה כרונית. ניפוי האחוזים נעשה לפי גובה הנכות.
 • נקבעו לי 74% נכות רפואית לצמיתות על ידי ועדה רפואית של ביטוח לאומי. מאחר שניתן לקבל פטור ממס הכנסה רק עם 90% נכות ומעלה, האם אני יכול לקבל הטבות אחרות?
  תשובה: ייתכן שניתן לקבל הטבה בתשלום ארנונה עם 74%. אתה יכול לפנות לרשות המקומית עם פרוטוקול הועדה כדי לבדוק את ההנחה שאתה זכאי לה.
 • עקב בעיות גב, נקבעו לי 40% נכות כללית. לאחרונה החמיר מצבי כי התגלתה אצלי בעיית נוירופתיה היקפית וגם בכף הרגל. האם אני זכאית לאחוזי נכות גבוהים יותר בגלל ההחמרה?
  תשובה: ניתן לקבל 65% נכות בשל נוירופתיה שנגרמה מסוכרת. ייתכן שתוכלי לקבל עד 20 אחוזי נכות נוספים. יחד עם זאת, קבלת קצבה מותנית באובדן כושר עבודה.
 • עברתי ניתוח בגב ובעקבות זאת יש לי 20% נכות כללית לצמיתות. בנוסף, יש לי דלקת וכתוצאה מכך אני סובל מכאבי רגליים ומתקשה ללכת. אני עובד ומרוויח 2,500 ש"ח בחודש. האם יש אפשרות לקבל אחוזי נכות גבוהים יותר?
  תשובה: אם השכר הנוכחי הוא לפחות 50% פחות מהשכר שהרווחת בעבר ותקבל לפחות 40% אחוזי נכות, תוכל לקבל קצבת נכות כללית.
 • קיבלתי 42% נכות לצמיתות. האם יש לי זכויות רפואיות מול מס הכנסה וביטוח לאומי?
  תשובה: בדרגת נכות נמוכה זו, ייתכן שאינך זכאי לפטור, הקלות או הטבות במס הכנסה. לעומת זאת, ניתן לברר זכאות לקצבת נכות כללית מול הביטוח הלאומי.

*** האמור בדף זה נכתב באופן כללי, ומובהר כי הוא אינו ייעוץ משפטי או תחליף להתייעצות מקצועית.


לסיוע אישי במיצוי זכויות רפואיות, ועדות רפואיות, אחוזי נכות ועוד – צרו קשר דרך האתר או התקשרו 5520* כדי לקבל סיוע, ללא כל התחייבות מצדכם.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם