זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

טופס 7801 – תביעה לקצבת נכות כללית

טופס בל/7801 של המוסד לביטוח לאומי, בגרסתו מחודש יולי 2020, נועד להגשת תביעה לקבלת קצבת נכות כללית או תביעה להענקה מטעמי צדק.

לטופס 7801 חובה לצרף סיכומי מחלה או כל מסמך רפואי אחר המצוי ברשותך בדבר מצבך הרפואי, המפרטים את כל המחלות הכרוניות, הטיפולים והתרופות שנוטל התובע.

שכירים צריכים לצרף תלושי שכר (אישורים על הכנסות מעבודה), ואישורים של מעביד על ההכנסות ב-15 החודשים האחרונים (חתום על ידי המעביד). קבלת דמי מחלה או הפסקת עבודה גם היא דורשת צירוף אישור מעביד.

המוסד לביטוח לאומי מזהיר כי זמן הטיפול בתביעה עלול להיות ממושך (עד 90 ימים). אם לתובע ולזוגתו אין פרנסה אחרת, מציע הביטוח הלאומי לבדוק את זכאותו להבטחת הכנסהבעלי מוגבלות ברגליים רשאים גם להגיש תביעה לגמלת ניידות.

בגרסאות קודמות של טופס 7801 נכתב במפורש כי הביטוח הלאומי "לא ידון בתלונה על ליקוי רפואי בלי שיצורפו לכך מסמכים רפואיים רלוונטיים". למרות שניסוח זה כבר אינו מופיע בטופס החדש (גרסת יולי 2020), עדיין חשוב לצרף את כל המסמכים, ולרדוף אחרי הרופאים כדי להשיג את כולם.

טפסי 7801 מוגשים אל מחלקת נכות כללית של מינהל הגמלאות במוסד לביטוח לאומי.

מהי "תביעה להענקה מטעמי צדק"? לפי הנוסחים הקודמים של טופס 7801, מדובר על מצב שבו תביעה לקבלת הקצבה נדחית בגלל חוב דמי ביטוח, השולל תשלום קצבה – ואז ידון המוסד לביטוח לאומי בתביעה 'מטעמי צדק'.

הטופס מחייב חתימה, שמשמעותה, בין השאר, הסכמה שרופא יקבע את אחוזי הנכות הרפואית של התובע לפי מסמכים בלבד, ובלי לזמן אותו לבדיקה רפואית. על אף הסכמה חתומה זו, יהיה על התובע להתייצב לבדיקה אם הרופא ידרוש זאת.

הטופס, שהיה בעבר ארוך ומסורבל (כ-16 עמודים להדפסה), עבר קיצור משמעותי  לאחרונה ועתה הוא נוח יותר למילוי (רק 7 עמודים).

טופס התביעה כולל חלק ובו "פרטים על הנכות". התובע צריך לסמן אם מדובר בבעיה נפשית, הפרעות בבלוטת התריס, יתר לחץ דם, ליקוי שכלי, ליקוי שמיעה, ליקויי ראיה ומחלת עיניים, מחלה אורטופדית, מחלה נוירולוגית, מחלות דרכי עיכול, מחלת כבד, לב, עור, ריאות, סכרת, סרטן או מחלות אחרות.

עם זאת, התובע נדרש להיחשף, רפואית וכלכלית, בפני פקידי המוסד. עליו למלא כתב ויתור על סודיות רפואיתאישור מעסיק על תקופת ההעסקה והשכר, ופרטים על הכנסות שלא מעבודה (כמו פנסיה, תגמולים, מזונות, הכנסה הונית וכדומה).

כל מי שממלא טופס תביעה לקצבת נכות כללית (בל 7801) וחותם עליו, צריך לשים לב לניסוח המחמיר: "ידוע לי שמסירת פרטים לא נכונים או העלמת נתונים היא עבירה על החוק, וכי אדם אשר גורם במרמה או ביודעין למתן קצבה לפי חוק זה או להגדלתה, על ידי העלמת פרטים שיש להם חשיבות לעניין, דינו קנס כספי או מאסר". לכן צריך להקפיד על מילוי נכון של טופס 7801.

לא רק שתובע קצבת נכות כללית לפי טופס בל-7801 עלול לשלם קנס כספי על מסירת מידע לא נכון, אלא שכל שינוי שעשוי להשפיע על זכאות לגמלה חייב להיות מדווח לביטוח הלאומי תוך 30 יום בלבד. הקפידו על דיווח מדויק ומהיר.

זקוקים לסיוע אישי בנושא קצבת נכות כללית? צרו קשר עם "זכותי"

טופס תביעה לקבלת נכות כללית (בל-7801)


 טפסים נוספים – נכות כללית

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם