הפרעות גדילה

ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

כל ילד וילדה גדלים בקצב ייחודי משלהם, אז איך בכל זאת אפשר לדעת אם הילדים שלנו סובלים מהפרעות בגדילה ובהתפתחות? קודם כל, בכל מצב שבו אתם חוששים שילדיכם סובלים מאחת ממגוון רב של הפרעות גדילה, חשוב כמובן להתייעץ עם גורם רפואי. במקביל, כדאי גם להכיר את ההפרעות השונות שעלולות להופיע בשלבי ההתפתחות השונים, כדי להבין האם ומתי נדרש אבחון מקצועי:

סוגי הפרעות גדילה: "כישלון בשגשוג"

ילדה ובובה מביטות על קיר ירוק

ישנן סוגים רבים של הפרעות גדילה, כאשר זו אחת הנפוצות ביניהן. המונח הזה מתייחס לבעיות בגדילה ובהתפתחות של תינוקות ופעוטות. את הפרעת הגדילה הזאת ניתן לזהות בשלבים מוקדמים יחסית והיא גורמת לילדים בגיל הרך להתפתח לאט יותר משאר בני גילם. את הסימנים הראשונים להפרעה ניתן לאבחן כבר בלידה ובמקרים מסוימים אפילו במהלך ההיריון, אצל תינוקות ועוברים שמשקלם קטן מהרגיל. 

הפרעה זו יכולה להתפתח מסיבות רבות, לרבות הפרעות גנטיות, טיפולים תרופתיים מסוימים שקיבלה האם, צריכת אלכוהול ושימוש בסמים בעת ההריון, או זיהומים ברחם. במקרים מסוימים, העיכוב בהתפתחות עשוי להשתפר בהמשך החיים, אך זה פחות סביר אצל תינוקות עם היקף ראש, גובה ומשקל שנחשבים קטנים יותר מהרגיל. את הסיכויים להתפתחות תקינה יותר בהמשך ניתן יהיה לשפר באמצעות תזונה מתאימה, כמו גם חום וקרבה פיזית אל האם. 

גדילה מואצת

לעיתים, איברי גוף מסוימים יכולים לגדול מהר מהרגיל, או שכל הגוף עשוי להתפתח בקצב מהיר מהצפוי. זהו גם סוג נפוץ מבין רשימה ארוכה של הפרעות גדילה, ומצב זה יכול לנבוע בין השאר מבעיות גנטיות, אנדוקריניות (הקשורות בבלוטות המפרישות הורמונים שונים) או קוגניטיביות. במקרים נדירים, מצב זה אף יכול לאותת על גידולים שפירים וממאירים. לכן, בכל מצב שבו מזהים חריגות בהתפתחות של ילדינו, חשוב כאמור לפנות לרופאים שיבדקו אם אכן מדובר במצב חריג, ממה הוא נובע וכיצד ניתן לטפל בו. במקרים שבהם הרופאים יעריכו שמדובר בתסמונת גנטית, יידרש גם ייעוץ גנטי אם מתכננים להביא ילדים נוספים. 

נמיכות קומה

אם הילד או הילדה שלכם נמוכים בצורה ניכרת משאר בני גילם, כדאי לבחון בעזרת הצוות הרפואי מהם הגורמים לפער הזה – ייתכן ומדובר בעוד אחת מיני הפרעות גדילה רבות. במקרים רבים, הסיבה היא גנטית ולא צריכה לעורר דאגה מיוחדת. חשוב גם לזכור כי המצב יכול להשתפר בהמשך החיים, אך אם אכן מדובר בתופעה חריגה, הרופאים יבחנו האם היא נובעת מבעיות רפואיות, הורמונליות או תזונתיות שצריכים לטפל בהן. 

במידת הצורך, ייתכן שהרופאים ימליצו על שימוש בהורמון גדילה המותאם לטיפול במגוון הפרעות גדילה, אשר עשוי להוביל לשיפור המצב. כדי שהטיפול אכן ישפיע לטובה, מומלץ לתת אותו בגיל מוקדם יחסית, בדרך כלל בין 4 ל-8. אם מבצעים אותו כמו שצריך, טיפול זה עשוי לשפר את קצב הגדילה ולמנוע בעיות בריאותיות שונות בהמשך הדרך, כמו גם הפרעות גדילה נוספות.

אמא וילדה עם הפרעות גדילה

חריגות בהופעת ההתבגרות המינית והקשר ביניהן לבין הפרעות גדילה

אצל רוב הילדים, ההתבגרות המינית מתחילה בגיל 12 אצל בנים ו-11 אצל בנות. בתקופה הזאת מופיעים כידוע שינויים הורמונליים רבים המשפיעים כמעט על כל תחומי החיים. בחלק מהמקרים, שינויים אלו עשויים להתחיל לפני גיל תשע, אך חשוב להבין כי בדרך כלל לא מדובר בסיבה לדאגה והדבר ידרוש רק מעקב ותמיכה, ללא היעזרות בתרופות או בטיפולים רפואיים.

גם התבגרות מינית מאוחרת בדרך כלל לא נובעת מבעיה בריאותית מסוימת, אם כי במצב כזה, חשוב לבדוק אם לא מדובר בחוסר הורמונלי שיש להשלים. 

כאמור, בכל מקרה שבו מתעורר חשש לבעיות בגדילה אצל ילדות וילדים, כדאי לזכור שלרוב, הבעיות האלו יחלפו מעצמן, אך בהחלט כדאי לוודא שהן לא נובעות ממצבים רפואיים עמוקים יותר שחשוב לתת עליהם את הדעת. זה גם המקום להזכיר כי המדינה, דרך קופות החולים והמוסד לביטוח לאומי, אמורה לספק סבסוד מלא או חלקי של הבדיקות השונות וכן עזרה כספית ולוגיסטית במקרים שבהם אכן קיים צורך להתערבות מקצועית מקיפה יותר, כדי להבטיח עתיד טוב ובריא יותר לילדכם.

איך זה עובד

סובלים מבעיה רפואית, חליתם? נבחרת המומחים של זכותי הכוללת: רופאים, יועצי מס, רואי חשבון ויוצאי הביטוח הלאומי עומדת לרשותכם עד לקבלת המגיע לכם ממס הכנסה, ביטוח לאומי וחברות הביטוח.

1
פגישה ללא עלות

ניתן לקיים פגישה פרונטאלית באחד מסניפי החברה או טלפונית עם מומחה זכויות. הכל ללא עלות וללא התחייבות.

2
בניית תיק רפואי

אנו מסייעים ללקוחותינו להגיש תביעה המגובה בסיכום רפואי מקצועי וממצה המגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה.

3
הגשת התביעה

לאחר בניית התיק על ידי המחלקה המקצועית הכוללת: רופאים, מומחי זכויות ויוצאי הביטוח הלאומי מוגשת התביעה למוסד הרלוונטי.

4
הכנה וליווי עד הצלחה

וות המומחים שלנו ילווה את התהליך מתחילתו ועד סופו כולל דיווח שוטף, הנחיות לקראת הוועדות הרפואיות עד להצלחה.

לקוחות מספרים
מה לקוחות מספרים עלינו
צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם