חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

שוחד, מזונות, שמירת היריון וטרטור חולים: חדשות ביטוח לאומי לדצמבר 2015

דצמבר 29, 2015

חדשות ביטוח לאומי – דצמבר 2015

העוני ממשיך להכות בחברה הישראלית, שוחד בביטוח הלאומי, מזונות שלא שולמו, שלילת גמלת שמירת היריון, אחות בבית חולים שנפגעה בעבודתה, תלאותיו של חולה סרטן ועוד סיפורים שהמוסד לביטוח לאומי לא רוצה שתדעו עליהם

דו"ח העוני: העניים – עניים יותר

הביטוח הלאומי פירסם ב-9 בדצמבר את דו"ח העוני והפערים החברתיים לסיכום שנת 2014. השורה תחתונה רעה ומרה: העניים הפכו עניים יותר – "המדד לעומק העוני עלה בכ-6% (מ-32.8% ל-34.6%) והמדד לחומרת העוני, הנותן משקל רב יותר לאוכלוסייה הענייה יותר, עלה בשיעור של כ-10% בכלל האוכלוסייה". כשני שלישים (2/3) מן הילדים במשפחות חרדיות חיו בעוני ב-2014. גם העוני במגזר הערבי עלה מ-51.7% בשנת 2013 ל-52.6% בשנת 2014.

ב-2014 חיו בעוני 444,900 משפחות, 1.7 מליון נפשות, מתוכן 776,500 ילדים.

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי הציע לממשלה לקבוע יעדים מאקרו-חברתים לטווח הארוך, לצמצום העוני ואי השוויון בהכנסות.

שוחד בביטוח הלאומי

עובד הביטוח הלאומי, שלמה זילכה, הורשע בקבלת שוחד ב-15/12/15. זילכה היה ראש תחום חקירות בביטוח הלאומי בעיר רמלה, וכן מזכיר ישיבות ועדות ערר בעניין תביעות נפגעי עבודה. בכתב האישום נטען כי קיבל אלפי שקלים בתמורה לניצול הידע שצבר במקצועו. במסגרת הסדר טיעון, הודה זילכה בשתי עבירות של לקיחת שוחד ועבירה נוספת של מירמה והפרת אמונים. למרות שקיבל שוחד, הוא לא נשלח למאסר: בית המשפט המחוזי מרכז בלוד גזר עליו רק 6 חודשי עבודות שירות, וקנס על סך 20,000 שקלים.

ביטוח לאומי שלל מזונות, ובית המשפט ביטל החלטתו

הביטוח הלאומי הפסיק לשלם דמי מזונות לאישה שנפרדה מבן זוגה ב-2006, כיוון שמצא את בן זוגה לשעבר מסתתר בדירתה. האישה תבעה את הביטוח הלאומי וביקשה לשוב ולקבל את תשלום המזונות שלה.

בית הדין האזורי לעבודה האמין לאישה ולבן-זוגה לשעבר, וקבע ב-18/12/15 כי אין ראיות לניהול משק בית משותף. השופטת רוית צדיק מתחה ביקורת קשה על עמדתו הנוקשה של הביטוח הלאומי: "בעת הפסקת תשלום המזונות , לא נקט הנתבע [הביטוח הלאומי; מערכת "זכותי"] אמות מידה זהות ובחן האם מדובר במגורי קבע או בקיום משק בית משותף בהתאם למבחנים אשר מפעיל הוא לצורך הכרעה בשאלת קיום משק בית משותף, אלא שלל את הקצבה על בסיס שני אירועים בודדים ביניהם חלף פרק זמן של כשבעה חודשים". (ההליך: ב"ל 60515-07-13)

ביטוח לאומי לא שילם גמלת שמירת הריון – בית הדין לעבודה התערב

אורתופד קבע כי אישה בהריון בת 25, העובדת כמוקדנית "בזק", זקוקה לשמירת הריון עד מועד הלידה, כי סבלה מעקמת וכאבי גב, והוגדרה כ"לידה בסיכון". אך המוסד לביטוח לאומי סירב לשלם לה גמלת שמירת הריון.

האישה, שילדה ב-8/9/13, פנתה לבית הדין האיזורי לעבודה בחיפה, לקבלת הגימלה בדיעבד. השופטת מיכל נעים דיבנר קיבלה את התביעה ופסקה ב-14/12/15: "עת המדובר במצב תחלואתי קבוע, כבענייננו, אשר הוחמר עקב ההיריון ועל רקע התחלואה הבסיסית של התובעת ואשר אינו מאפשר תפקוד בתנאי עבודתה – מוצדק לזכותה בגמלת שמירת היריון, בשליש השלישי להיריון ומסקנה זו מקובלת עלינו".

(ההליך: ב"ל 36160-02-14)

אחות בית חולים נפגעה בעבודה – ביטוח לאומי סירב לשלם

אחות ילידת 1948 שעובדת 47 שנה בבית החולים "בני ציון" בחיפה ביקשה מן הביטוח הלאומי להכרה בה כנפגעת עבודה, כיוון שסבלה ממחלת ורידים ברגליה ("דליות"). אך הביטוח הלאומי סירב לבקשתה.

האחות פנתה לבית הדין האזורי בחיפה, והשופט אסף הראל פסק ב-22/11/15 כי "מחוות הדעת עולה כי קיים קשר סיבתי בין תנאי העבודה של התובעת לבין הליקוי ממנו היא סובלת…משמדובר בתנאי עבודה המערבים עמידה ממושכת שכלל אינה סטטית, הוכיחה התובעת כי מתקיימים בה כל התנאים להכרה בליקוי הדליות בשתי רגליה, כ פגיעה בעבודה על דרך תורת המיקרוטראומה".
(ההליך: ב"ל 64238-09-14)

אשתו של חולת סרטן תובעת שינוי המצב בביטוח הלאומי

נחמה שפילמן העלתה לפייסבוק ב-14/12/15 וידוי פומבי וביקורתי, המפרט אתתלאותיה מול המוסד לביטוח לאומי, מאז שבמשפחתה התגלתה מחלת הסרטן: "אני כותבת את הפוסט הזה בכאב, לא כדי לעורר רחמים חס ושלום או לבקש עזרה", היא מבהירה.

לדבריה, זו התשובה שקיבלה מפקידי המוסד: "אמנם יש לכם מאה אחוזי נכותאבל אתם לא זכאים לקבל קצבה. את הקצבה תוכלו לקבל רק אחרי שתוכיחו שבמשך שלושה חודשים שלמים ורצופים לא עבדתם".

שפילמן טוענת כי גם לאחר סיום התלאות וקבלת הקצבה המגיעה למשפחתה, עדיין בלתי אפשרי להישען כלכלית על הקצבה של הביטוח הלאומי: "מדובר על סכום של 2,342 ₪ לחודש ובעוד תוספת של 937 ₪ עבור כל ילד מתחת גיל 18 ועד שני ילדים".

הכותבת מתריעה על שני "עיוותים בחוק", לדבריה:

1) "קצבת נכות צריכה להיות משולמת מרגע שאדם לא יכול להגיע לעבודה מסיבות רפואיות ולא דקה אחת אחרי".

2) "לא ייתכן שבגלל שאדם מבוטח בביטוח אחר, יקזז ביטוח לאומי מהסכום הזעום שגם כך מגיע אליו כסף. ואם יש קשר תלוי בין ביטוח לאומי לביטוחים אחרים, אנא מכם קזזו גם בתשלום החודשי שאנחנו משלמים לכם מדי חודש".

סיפורה של משפחת שפילמן זכה לתפוצה רחבה בתקשורת, ואף לכתבה בחדשות וואלה. שם פנו לבקשת תגובה מן הביטוח הלאומי, בה נאמר בין השאר: "הביטוח הלאומי מקדם שינוי בחוק לפיו תשולם קצבת נכות החל מהיום ה-31 ולא מהיום ה-91. כמו כן, הביטוח הלאומי מקדם את פרויקט 'מחלקה ראשונה' למיצוי זכויות החולה. במסגרת שירות זה אנו יוזמים פנייה למאושפזים בבית החולים ומקבלים מבית החולים את כל המידע הרפואי הדרוש".

כדאי לקרוא עוד

אם חליתם או נפצעתם, פנו ל"זכותי", המומחים בזכויות רפואיות.

בטלפון אחד (5520*) תגלו כמה כסף מגיע לכם!

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם