חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

מנכ"ל הביטוח הלאומי מודה: "הרבה אנשים לא מודעים לזכויות שלהם"

דצמבר 23, 2015

בכנס שדרות לחברה שהתקיים לאחרונה, הודה מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, הפרופ' שלמה מור יוסף, כי ישראלים רבים אינם מודעים לזכויותיהם: "מקשים על הבן אדם ומבקשים אישורים, דבר שמקשה ומטרטר את האזרח, כך שלפעמים הוא מוותר, במיוחד כשהקצבה נמוכה"

הפרופסור שלמה מור יוסף, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, התייחס בכנס שדרות 2015 ל"תופעת המתייאש", כפי שתוארה במחקר של ד"ר דניאל גוטליב, שנערך במוסד. "ישנה בעיה במיצוי הזכויות בביטוח הלאומי מכיוון שהרבה אנשים לא מודעים להן", אמר מור יוסף בכנס שדרות לחברה 2015, כפי שצוטט ב-TheMarker.

"קל יותר לדעת על זכויות כשמדובר בקצבאות אוניברסליות כמו מענק לידה, קצבת זקנה או קצבת ילדים, מכיוון שאין תנאים מקדימיים או ועדות בוחנות", הסביר פרופ' מור יוסף ב-24/11/15. "לעתים אין את הנתונים על כל ההכנסות, ולכן מקשים על הבן אדם ומבקשים אישורים, דבר שמקשה ומטרטר את האזרח, כך שלפעמים הוא מוותר, במיוחד כשהקצבה נמוכה".

בוועדה לביקורת המדינה הפתיע פרופ' מור יוסף את הנוכחים כאשר הצהיר: "אנו יוזמים פניות לאלפי זכאים לקצבאות כדי להביא למיצוי זכויותיהם". את המדיניות החדשה הסביר מור יוסף כך: "אנו רואים את תפקידנו לפעול באופן יזום, כדי שאזרחי ישראל ימצו את זכויותיהם".

"בשנה הקרובה", הבטיח פרופ' מור יוסף לגבי שנת 2016, "נשלם מאות מיליוני שקלים לאזרחי ישראל, כשניזום פניה למעסיקים שטרם פנו לקבל תגמול על ימי מילואים של עובדיהם, נפנה למי שהתייצב בלשכות התעסוקה – ולא פנה אלינו לקבל דמי אבטלה, ליולדות שלא ביקשו דמי לידה, דמי ביטוח למקבלי קצבת זקנה שעובדים וכן יוחזרו דמי ביטוח לשכירים".

"האתגרים שלנו במיצוי הזכויות הן של קצבאות הזקנה והבטחת ההכנסה, בהם לפחות כ-30% טרם מיצו את זכויותיהם. פנינו להנהלות בתי חולים ולעובדים הסוציאליים, ואנו מממנים בדיקה יומיומית למציאת זכאים, עוד בימי האשפוז, כדי שדמי הביטוח הלאומי יחלו להגיע אליו מיד לכשישתחרר לביתו".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה בוועדה לביקורת המדינה כי "עדיין אזרחים רבים אינם מודעים לזכויותיהם וטרם מיצו אותם. לגופים ממשלתיים רבים יש כוונות טובות אך בכך לא די – ואנו נעקוב שהכוונות אכן מתממשות כתוצאות בשטח".

"היום יש בעיה של מיצוי זכויות ומודעים לזה במדינת ישראל", אמר בכנס שדרות פרופ' ג'וני גל מביה"ס לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית באוניברסיטה העברית. "חשוב שביטוח לאומי עוסק במיצוי הזכויות, אבל זו בעיה שזה לא מתבצע במוסדות אחרים. לא מספיק שאנשים יודעים מה הזכויות שלהם, צריך לשאול אם כשהם יודעים את הזכויות שלהם ולטפל בחסמים שמונעים מאיש שמודע לזכויות שלו לממש את הזכויות שלו. צריך לפנות לאנשים ולתת להם את המידע שיידעו מה הזכויות שלהם על מנת לממש אותם".

זקוק לסיוע עם הזכויות הרפואיות שלך? צור קשר עכשיו עם "זכותי"

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם