חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

פרקינסון כתאונת עבודה – מנורה מבטחים תשלם פיצויים על סך מיליון ש"ח

ספטמבר 29, 2013

בית המשפט השלום בתל אביב הכיר בחשיפתו של מלטש יהלומים לחומרים כימיים וגרימה למחלת הפרקינסון כתאונת עבודה, ופסק שחברת מנורה מבטחים תפצה את העובד במיליון שקלים.

מאת  מנכ"ל זכותי, וצוות זכותי

ויקטור ימין, בן כ-60, עבד בתעשיית היהלומים ועסק בליטוש וחיתוך יהלומים. במהלך עבודתו, נחשף ימין באופן יומיומי ואינטנסיבי לאבק מתכתי שחור במגע עם עורו ובשאיפה אל דרכי הנשימה.

ימין לקה במחלת פרקינסון (Parkinson's Disease) ואף הוכר על ידי הביטוח הלאומי כנפגע עבודה בשל אובדן כושר עבודתו. לאחר שקיבל הכרה מהביטוח הלאומי, דרש ימין גם מחברת הביטוח, מנורה מבטחים, לשלם לו תגמולי ביטוח עבור תאונה בסכום של 1,000,000 ₪ הנקוב בפוליסה.

"מנורה" שילמה לימין פיצוי על אובדן כושר העבודה, אך סירבה להכיר באירוע כתאונה. "אם הפגיעה באה בדרך הדרגתית או היא תוצאה של התפתחות איטית, אזי המדובר במחלה, בעוד שאם לפגיעה מקור ומועד שניתן לאתרם, הרי זו תאונה". כך טענה החברה לפי פסק הדין. לדבריה, במקרה של ימין, לא ניתן היה להצביע על נקודת זמן, מכיוון שמדובר בחשיפה ממושכת של 21 שנה לחומרים כימיים.

"עבודתו של התובע ביהלומים כללה חיתוך, שיוף והדבקה של אבנים קטנות. במהלך עבודתו הוא נחשף למספר חומרים כימיים בהן מתכות כבדות ורעילות אשר מגבירות את הסיכון לחלות במחלת הפרקינסון", טען עורך דינו של ימין אל מול חברת הביטוח. "מר ימין חלה במחלת הפרקינסון בגיל צעיר יחסית, מה גם שאין לו רקע משפחתי של מחלת פרקינסון במשפחתו המורחבת," תמך פרופ' יונה אמיתי בימין בחוות דעת שסיפק לבית המשפט.

מלטש יהלומים במהלך עבודתו. תמונה מאת Neil Rickards

לצלם ניל ריקרדס, ולמצולם, אין כל קשר לכתבה

משסירבה "מנורה" לשלם לימין את תגמולי הביטוח, תבע את חברת הביטוח בבית משפט השלום בתל אביב. השופט מנחם (מריו) קליין קבע בפסק דינו כי אכן יש לפרש את המקרה של ימין כ תאונת עבודה, כמופיע בפוליסה, אף על פי כי לא מדובר בתאונה פתאומית, אלא באירוע ממושך.

לדברי השופט קליין, השאלה שעמדה על הפרק היא: "האם מדובר בנכות אשר נובעת ממחלה ולא מזכה את התובע בפיצוי, או שמא מדובר בנכות הנובעת מתאונה, אשר מזכה את התובע בפיצוי בהתאם לפוליסה".

לבסוף הוכרע כי חברת הביטוח לא ציינה את התנאים שמופיעים בדרך כלל בהגדרת תאונה בפוליסות ביטוח אחרות: פתאומית, חד פעמיות ושלא ניתן לצפותה. "אם חברת הביטוח הייתה רוצה להכיל את התנאים של פתאומי ובלתי צפוי, אזי היה לכתוב זאת במפורש בפוליסה ואין לה להלין אלא על עצמה", ציין השופט.

"הפרשנות על רקע.. ההגדרה המקבילה בפוליסות אחרות מביאה למסקנה..  כי ההגדרה הנדונה מכילה תאונות אשר אינן פתאומיות אלא ממושכות", פסק השופט קליין וקבע שעל חברת הביטוח לשלם תגמולי ביטוח בסך 1,000,000 ₪ ו-75,000 ₪ הוצאות משפט.

ליטוש יהלומים נחשב למקצוע מסוכן באופן יחסי. מקצוע זה מופיע ברשימת "עבודות מסוכנות" בתקנות עבודת הנוער, למשל (עבודות מסוכנות לעניין בדיקות רפואיות). מלטשי יהלומים נחשבים לקבוצת סיכון העלולה לחלות למשל באסטמה תעסוקתית ( מחלת מקצוע).

שם הליך התביעה: ת"א 5514-12-10 ימין נ' מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ

מילות חיפוש: פרקינסון, תאונת עבודה, ליטוש יהלומים, יהלומנים

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם