חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

מבקר המדינה: ליקויים חמורים בטיפול בקשישים סיעודיים השוהים בביתם

אוקטובר 2, 2017

בדו"ח המבקר "טיפול המדינה בקשישים סיעודיים השוהים בביתם" נמצאו כשלים בדרך שבה המדינה מטפלת ב-165,000 קשישים, עד כדי הזנחה חמורה

מבקר המדינה יוסף שפירא פירסם את הדו"ח החמור בעניין טיפול המדינה בקשישים סיעודיים דווקא ביום הקשיש הבינלאומי.

בדו"ח נקבע כי "רשויות המדינה לא נתנו את דעתן כנדרש על הצורך לתמוך בבני המשפחה המטפלים בקשישים סיעודיים ולמעשה, זנחו והותירו אותם להתמודד עם הנטל הכבד הכרוך בטיפול בקשישים הסיעודיים".

המבקר מגלה כי בשנת 2016 מימן המוסד לביטוח לאומי את תחום הסיעוד בסכום של 5.8 מיליארד ש"ח. עם זאת, "גמלת הסיעוד אינה מכסה את כלל ההוצאה על הטיפול הסיעודי בקשיש השוהה בביתו ואינה מאפשרת לקשישים, חסרי משאבים כלכליים, להמשיך לגור בקהילה". התוצאה: בני המשפחה נאלצו להוציא ב-2013 סכום של 3.8 מיליארד ש"ח, כהוצאה פרטית.

הכשלים המרכזיים שנתגלו בדו"ח הסיעוד:

  • העדר פיקוח ובקרה על הכשרת המטפלות – רק 30% מהן קיבלו הכשרה
  • תשלומי יתר וניצול לא יעיל של תקציבי העתק המושקעים בסיעוד – כולל תופעת 'גניבת שעות' שבה הקשישים ובני משפחותיהן נאלצים לחתום על יומני עבודה שבהן שעות עבודה שבהן לא ניתן טיפול בפועל
  • נטל כבד על בני משפחה והשפעותיו
  • ליקויים בפעילות מרכזי היום לקשישים
  • צורך בבחינה מחודשת של ההסדר בחוק הסיעוד ובהיערכות לעתיד

המבקר מפנה אצבע מאשימה כלפי המוסד לביטוח לאומי, שלדבריו "לא מממש כראוי את אחריותו להבטחת איכות הטיפול הביתי…לאור זאת שבט"ל כשל במימוש אחריותו לטיפול בקשישים סיעודיים השוהים בביתם, על שר הרווחה, בשיתוף השרים הרלוונטיים, לפעול לטיפול בסוגיה זו".

תופעת הזדקנות האוכלוסיה, הנובעת מעלייה בתוחלת החיים הממוצעת, גורמת לכך שב-2025 יחיו בישראל 241,000 קשישים סיעודיים; ב-2035 יעלה מספרם ל-361,000.

שר העבודה והרווחה חיים כץ היה ערוך לפרסום הדו"ח, והודיע מיד על מינוי ועדה מקצועית לנושא כדי לגבש המלצות למתווה לטיפול אחיד ויעיל בקשישים הביטוח הלאומי ומשרדי הממשלה. הוועדה תורכב מנציגי אקדמיה ונציגי ציבור, בהם פרופ' יוסי תמיר ופרופ' גבי בן נון חבר, מנכ"ל משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים ומנכ"ל הביטוח הלאומי.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם