חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

כך תאבדו את קצבת הזיקנה שלכם

ספטמבר 21, 2011

המוסד לביטוח לאומי ביקש מ-1,500 קשישים להחזיר אלפי שקלים מתשלום קצבאות זיקנה, בגלל שינוי תאריך לידה; בהתערבות שר הרווחה, משה כחלון, נמחקו החובות והוחזרו אלו ששולמו.

מאת 

על פי הפרסום ב"ידיעות אחרונות", קשישים רבים שלא היה להם תאריך לידה מדויק כשעלו לארץ, נרשמו כאילו נולדו ב-1 בינואר. בשנים האחרונות, החליפו קשישים אלו תעודות זהות ישנות ועדכנו את משרד הפנים בתאריך לידה אחר. אך כאשר מחשבי המוסד לביטוח לאומי התעדכנו על שינוי התאריך, הם שלחו מכתבי חוב לקשישים אלו.

על פי המוסד לביטוח לאומי, שינוי תאריך הלידה מה-1 בינואר לתאריך מאוחר יותר, גרם לכך שהקשיש קיבל יותר קצבאות זיקנה ממה שהגיע לו באמת. לפיכך, קיבלו קשישים הודעות על חובות חדשים בסך אלפי שקלים. הביטוח הלאומי החל לנכות את ה"חוב" מקצבת הזיקנה החודשית של הקשישים. ב"ידיעות אחרונות" כינו זאת: "קנס יום הולדת".

קשישים שנדהמו לגלות על החוב החדש, פנו לפקידי הביטוח הלאומי והסבירו את מקור הטעות. גם פנייה לעורכי דין לא עזרה להחזיר את המצב לקדמותו. חלק מן הקשישים אף שילמו את החוב, בהיעדר ברירה אחרת.

שר הרווחה, משה כחלון, שמע על המקרה והורה לביטוח הלאומי לבטל את דרישות החוב. כמו כן, אלו ששילמו את "חובם" קיבלו החזר כספי. אחרי הכל, לא מדובר כאן ברמאים, אלא באזרחים ותיקים שלא ידעו את תאריך הלידה שלהם, ואין טעם טוב לפגוע בכסף שקיבלו מן המדינה בתום-לב.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם