חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

חדשות ביטוח לאומי, ספטמבר-נובמבר 2011

ספטמבר 29, 2011

דברים מעניינים קורים במוסד לביטוח לאומי, ורק מעטים עוקבים אחרי כל הכותרות. "זכותי" מביאה לכם מגוון ידיעות חשובות על המוסד לביטוח לאומי בחודשים ספטמבר-נובמבר

 

המוסד לביטוח לאומי פירסם בסוף נובמבר 2011 סקר חדש, תחת הכותרת "אי ביטחון תזונתי בישראל", לפיו כל ישראלי עשירי מרגיש רעב. ד"ר דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר ותכנון בביטוח הלאומי, אמר כי "מומלץ לתת סיוע כספי באמצעות קצבאות קיום: הבטחת הכנסה, מזונות וקצבאות ילדים, או להקל על התנאים לקבלת קצבת נכות".

משרד האוצר טען בכנסת ב-29/11/11 כי 5% מתוך 60 מיליארד השקלים שמשלם המוסד לביטוח לאומי למבוטחים, מגיעים לאנשים שמסרו מידע שגוי, במתכוון או בטעות. נציג האוצר, דב בארי, טען כי מדובר על 3 מיליארד שקלים שיורדים לטמיון, לכאורה. משרד האוצר רוצה להעביר תקנות שיטילו קנסות של עד 1,500 ש"ח על מקבלי גמלאות שהעלימו מידע, מסרו הצהרה כוזבת או לא עדכנו פרטים לגבי מצב בריאותם ומצבם המשפחתי.

עובדי סניפי הביטוח הלאומי פתחו בעיצומים של יום אחד (29 נובמבר), ולא קיבלו קהל. רבים הגיעו לסניפים בלי לדעת על העיצומים, וחזרו זועמים.

תחקיר של ערוץ 2 מגלה: כך הביטוח הלאומי מנפנף אותנו. המוקד הטלפוני של הביטוח הלאומי מנוהל על ידי חברה פרטית, שמטרתה היא קיצור השיחות של המבוטחים. המוקדנים לא בהכרח מעוניינים ליידע את הפונים על כל זכויותיהם.

עובדת ביטוח לאומי, בת 34, נעצרה בחשד שהגישה תביעה נגד ביטוח לאומי בשמו של תושב ירושלים (בן 35), ובטענה שיקרית זיכתה את חשבונו במליון שקלים.

בגלל אבסורד משפטי, אב שמגדל לבדו את ארבעת ילדיו, לא מקבל תשלום מביטוח לאומי, כיוון שפרודתו מקבלת את קצבת הילדים הכלולה בקצבת ה נכותשלה. הבעל הגיש תביעה בבית הדין לעבודה בחיפה.

בנות סמינרים מעל גיל 18 תהיינה פטורות מתשלום דמי ביטוח לאומי עד גיל 19. השינוי בעקבות התערבות של ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת. שר הרווחה, משה כחלון, נענה לפנייתו של גפני.

חלק מן הבדיקות שעורכים עובדי המוסד לביטוח לאומי בבתיהם של אנשים עם בעיות תפקוד, כמו נפילת קשישים בביתם, הורדת מכנסיים והתלבשות עצמאית, יבוטלו. כך הבטיח שר הרווחה משה כחלון: "כדי לקבל תמיכה צריך ליפול פעמיים בחודש – אם אתה יציב, אכלת אותה. מישהו המציא את זה ומישהו גם יבטל ".

סיפורו של יובל מנטל, שאיבד 5 שנות תשלום קצבת זיקנה, בגלל טעות של פקידי ביטוח לאומי. מנטל תבע והפסיד, כי המוסד לביטוח לאומי חשוף לתביעות רק שנה אחורה. זה עוד טוב בהשוואה לסיפור של גיזה פיידן, שהפסידה 23 שנים של תשלומי קצבת זיקנה – קצבאותיה נתרמו לאוצר המדינה, אמרו לה פקידי הביטוח הלאומי.

חוסכים לפנסיה? אולי לא תקבלו קצבת שאירים. למה? כי קצבת הפנסיה שתקבלו תיחשב כהכנסה, ותמנע מכם את הזכאות לקצבה. הכל בגלל תיקון 3לחוק קופות הגמל, שנכנס לתוקף בתחילת 2008.

רמת החיים שלנו התדרדרה: מחקר של המוסד לביטוח לאומי מגלה כי מדיניות המיסוי והקצבאות תרמה מאז 2002 לגידול של כ-14% באי השוויון של ההכנסה הפנויה, ביחס להכנסה הכלכלית. במילים פשוטות, בעשור האחרון חלה ירידה ניכרת ברמת החיים, כפי שהיא נמדדת על פי התוצר לפי שוויון כוח הקניה ביחס לממוצע מדינות ה-OECD.

בית הדין לעבודה בתל אביב פרסם לאחרונה פסק דין תקדימי, בו הורה למוסד לביטוח לאומי לפצות גבר שנחקר והושפל בחקירת משטרה אליה זומן לגבי מקום עבודתו הקודם, ובעקבות החקירה הוא לקה בהתקף לב קשה.

אם גרושה אינה מוגדרת כאם חד-הורית, אפילו אם היא זקוקה לעזרה כספית. מצב זה ראוי לתיקון, לפי גיא רווה, מייסד ארגון "הורות משותפת=טובת הילד". כיום, כל אם חד-הורית מקבלת הטבות ומענקים, בלי קשר לגובה הכנסתה הכספית.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם