חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

חוק הפוליו הורחב

מרץ 4, 2012
החוק המתוקן מרחיב את הפיצוי הכספי הניתן לחולי פוליו – גם אלו שלקו במחלה מחוץ לגבולות ישראל, וקיבלו טיפול עד תחילת 1970. הנפגעים יקבלו פיצוי כספי חד-פעמי של כ-120 אלף ש"ח, וקצבה חודשית.

מאת 

הכנסת אישרה ב-27 פברואר 2012 תיקון לחוק הפוליו (חוק פיצוי נפגעי פוליו), המרחיב את תחולתו על חולי פוליו שלקו במחלה בטרם עלו לישראל. לפני התיקון, קיבלו את הפיצוי רק חולי פוליו ישראלים שלקו במחלה בעת היותם תושבי ישראל. מעכשיו, גם אלו שחלו בפוליו לפני שעלו ארצה, יקבלו כסף מהמדינה – בתנאי שעברו ניתוח בישראל.

התיקון לחוק מכיר בכך שחולי פוליו רבים קיבלו טיפול רפואי בישראל, שגרם להם לנזקים ארוכי-טווח. החוק המתוקן נותן פיצוי לחולי פוליו שעברו ניתוח בישראל עד 1 ינואר 1970, כחלק מהטיפול בפוליו שניתן על ידי המדינה.

החוק למעשה מודה כי חלק מהטיפולים שניתנו בישראל היו שגויים ואף גרמו נזק לחולי פוליו. עם זאת, הפיצוי ניתן אך ורק למי שעבר ניתוח בעקבות המחלה, ולא למי שקיבל טיפול אחר. כמו כן, ניתן להוכיח כי אדם עבר ניתוח, אך קשה להוכיח כי אדם עבר טיפול רפואי אחר לפני 40 שנה.

התיקון לחוק אינו פוגע בזכויותיהם של חולי פוליו, שחלו במחלה בארץ ישראל שלפני קום המדינה. תביעות לפי התיקון לחוק יכולות להיות מוגשות מ-1 פברואר 2012 ועד 1 מרץ 2015.

חוק הפוליו המקורי (חוק פיצוי לנפגעי פוליו, התשס"ז-2007) נחקק ב-2007. הוא נכנס לתוקף ב-1 בינואר 2007, אך איפשר תביעות רק החל מ-1 ספטמבר 2007. החוק מגדיר "פוליו" כמחלת שיתוק ילדים, לרבות החמרה מאוחרת של המחלה (תסמונת פוסט-פוליומיאליטיס, או בקיצור פוסט-פוליו).

עוד על פוליו בחדשות זכותי:
בג"ץ: חוק הפוליו תקף בישראל גם לפני 1948
2.5 מליון שקלים פיצוי לנפגעת פוליו
ערוץ הכנסת: ראיון בנושא חוק הפוליו
חוק הפוליו עבר – חולי פוליו יקבלו פיצוי
צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם