חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאת שכר המינימום ל-5,300 ש"ח פוגעת בנכים הסיעודיים

אוקטובר 29, 2017

בשורות טובות לעובדים, בשורות רעות למעסיקים ולנכים הסיעודיים: שכר המינימום יעלה ל-5,300 ש"ח החל ממשכורת דצמבר, וכך יכביד על עלויות הסיעוד של נכים רבים בישראל

לאחר שוועדת העבודה של הכנסת אישרה ב-24 באוקטובר תוספת של 300 ש"ח לשכר המינימום של העובדים במשק, מתברר כי השיפור במצבם של עובדי שכר המינימום פוגע שוב בחלשים מכולם: הנכים.

החל ממשכורת דצמבר 2017, אשר תועבר לעובדים בינואר 2018, יעמוד שכר המינימום החדש בישראל על 5,300 ש"ח במקום 5,000 ש"ח. הפעימה הרביעית של השכר המינימלי במשק זכתה לביקורת קשה בקרב ארגוני הנכים.

הנכים מוחים על העלאת שכר המינימום, כיוון שמדובר בהכבדה ניכרת על ההוצאות שלהם כמעסיקים של מטפלים סיעודיים, עובדים זרים ברובם. יהודה דורון, יושב-ראש ארגון נכי הפוליו, הסביר שהעלאת שכר המינימום גורמת למחסור של 900 ש"ח בתשלום החודשי לעובד הסיעודי. קצבאות הנכות אמורות לעלות בקרוב, אך העסקת עובד זר עולה לנכה סיעודי כ-10,200 ש"ח בחודש, והנכה מקבל רק 4,000 ש"ח.

עדכון קצבאות הנכים אכן אינו מספיק כדי לכסות על ההכבדה בהוצאות הסיעוד של נכים רבים בישראל. אחת הבעיות היא שהנכים מאולצים להפוך למעסיקיםבמקום המדינה, וכך כל העלאה בשכר המינימום פוגעת קשות במצבם הכלכלי. קצבת הנכות אינה צמודה לשכר הממוצע במשק, ולכן נשחקת עם הזמן.

קואליציית ארגוני מאבק הנכים אמרה ל'מעריב' השבוע בכנסת: "ההסתדרות שוב שכחה את הנכים והפקירה אותם. הצעת חוק שתעגן את התחייבות הממשלה לנכים עוד אין, וגם התניה של ההסתדרות בין עדכון קצבת הנכות והצמדתה לשכר הממוצע לבין השלמת מהלך עדכון שכר המינימום אין". ולכן מחאת ארגוני הנכים נמשכת, ומתבטאת בחסימות כבישים מרכזיים והפגנות מול הכנסת.

עוד באותו נושא:

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם