חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

בשורה לנכים: יקבלו בדיעבד קצבת נכות מוגדלת

ינואר 7, 2018

אחרי שקצבת הנכות לא עודכנה כבר 16 שנה, הכריזה הממשלה על הגדלת קצבאות הנכות החל מחודש ינואר 2018

הנכים יקבלו בדיעבד קצבת נכות מוגדלת – כך בישר שר הרווחה חיים כץ ב-3 בינואר 2018. זאת כיוון שהממשלה התחייבה להעלות את קצבת הנכות כבר ב-1 בינואר 2018 אך לא עשתה זאת.

קצבת הנכות צפויה לגדול ב-2018 בשתי פעימות. כבר במהלך ינואר 2018 תגדל הקצבה ב-340 ש"ח לכל הנכים (עלייה של 14.5%). אותה קצבה תגדל ב-540 ש"ח בחודש עבור נכים המוגדרים "נכים קשים", אלו המקבלים שר"מ (קצבת שירותים מיוחדים), עלייה של 23%.

בחודש יולי 2018 יגדלו קצבאות הנכות ב-160 ש"ח נוספים לכל סוגי הנכים.

בהמשך השנה הבטיחה הממשלה לייעד 50 מליון ש"ח עבור ילדים נכים, ועוד 50 מליון ש"ח עבור עיוורים (נכות עקב ליקויי ראייה). מנכ"ל המרכז לעיוור, נתי ביאליסטוק כהן, מסר בתגובה: "אנחנו מתכוונים להמשיך ולהיאבק בבג"ץ על זכותנו לשוויון. לא ייתכן שסעיף דמי הליווי של אנשים עם עיוורון, שהוא זהה לקצבת הניידות של נכי גפיים – ייתן לנכי הגפיים קצבה גבוהה יותר רק משום שהמוגבלות שלהם היא ברגליים ולא בראייה".

בסך הכל, קצבאות הנכים יועלו במהלך 2018 בסכום כולל של 2 מיליארד שקלים, חצי מיליארד יותר ממה שתיכננה הממשלה להעלות. הקדמת הפעימה השנייה היא השינוי המרכזי בתוכנית. הממשלה הקצתה סכום כולל של 4.2 מיליארד ש"ח להעלאת קצבאות הנכות עד שנת 2021.

לפני ההגדלה של ינואר 2018, קצבת הנכות עומדת כיום עדיין על 2,342 ש"ח בלבד. קצבה זו לא עודכנה כלל במשך 16 שנים. מדובר בציבור של כרבע מליון נכים ומוגבלים בישראל כיום. על כן, מחאת הנכים צברה תאוצה והגיע לכדי חסימות כבישים והפגנות בלתי פוסקות בכל רחבי הארץ.

מטה מאבק הנכים בירך על הודעת הממשלה. עם זאת, חלק מארגוני הנכים ממשיך לטעון כי הגדלת הקצבאות אינה מספיקה, וכי אין מנוס מלבד  הצמדת קצבת הנכות אל שכר המינימום. כמו כן טוענים הנכים כי העלאת שכר המינימום במשק, כפי שיושמה לאחרונה, מהווה פגיעה אנושה בנכים הסיעודיים, הנאלצים לשלם יותר למטפלים שלהם.

קריאה נוספת: מאבק קצבאות הנכות

אם נפגעתם או חליתם, אולי גם לכם מגיעה קצבת נכות. פנו ל"זכותי" לקבלת סיוע או פשוט התקשרו *5520 בכל עת.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם