זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

זכויות רפואיות של חולי סרטן

סרטן הוא שם כללי למחלה המאופיינת בהתרבות מהירה ובלתי מבוקרת של תאים בגוף. הצטברות תאים אלה יוצרת גידול ממאיר המשתלט על איברים סמוכים ומפריע לתפקודם. מחלת הסרטן היא בעצם מושג רחב מאוד הכולל בתוכו קבוצה של מחלות שונות המאופיינות לפי האזור בגוף בו הגידול מתפתח.

 

החולים במחלת הסרטן נאלצים לעבור טיפולים שונים וקשים, שלרוב משפיעים על התפקוד היומיומי שלהם ושל הסובבים אותם. ההתמקדות עוברת למחלה ולהתמודדות איתה, ולכן רוב חולי הסרטן לא מודעים לזכויות המגיעות להם. חולי סרטן יכולים וצריכים לדרוש זכויות רפואיות מלאות מול הגופים השונים. כדי להקל על התהליך ריכזנו עבורכם כאן את עיקר הזכויות המגיעות לחולי סרטן עקב מחלתם:

 

 • פטור ממס הכנסה
  חולים רבים אינם מודעים לכך שמחלות קשות, כמו סרטן, מזכות באחוזי נכות גבוהים, המזכים בפטור ממס הכנסה. סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה קובע כי עיוור, נכה 100% או נכה הסובל ממספר מחלות, המסתכמות יחד לדרגת נכות משוקללת של מעל 90%, זכאי לפטור ממס הכנסה. הפטור יכול להגיע עד לסכום של כ- 550,000 ₪ על הכנסות מעבודה וכ- 50,000 ₪ על הכנסות שאינן מעבודה.כדי לקבל את אחוזי הנכות יש לפנות לפקיד השומה באזור המגורים בו גר הנכה ולבקש שובר לתשלום אגרה והפנייה לוועדה רפואית בביטוח לאומי. חשוב לשים לב שאין לפנות ישירות לביטוח לאומי –  על התובע לקבל הפנייה מפקיד השומה. לאחר תשלום האגרה ומילוי הטפסים, המוסד לביטוח לאומי יזמן את התובע לוועדה רפואית לצורך קביעת דרגת הנכות. הפטור ממס הכנסה ניתן על נכות רפואית בלבד ולא על נכות תפקודית.

 

 • המוסד לביטוח לאומי
  לקבלת קצבת נכות כללית זכאי:

  • תושב ישראל בין גיל 18 לגיל פרישה, שעקב ליקוי גופני, שכלי או נפשי ממחלה, מתאונה או מלידה, אינו מסוגל להשתכר, או שאינו משתכר סכום השווה ל- 25% מהשכר הממוצע במשק או שהכנסתו החודשית הצטמצמה עקב הליקויים ב – 50% או יותר;
   מי שאיבד 50% לפחות מכושרו להשתכר;
   מי שנקבעה לו נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות או בשיעור של 40% לפחות בחישוב משוקלל, בתנאי שפגיעה אחת לפחות נקבעה בשיעור של 25% או יותר.
   על מי שמבקש לקבל קצבת נכות כללית להגיש טופס תביעה לקצבת נכות יחד עם המסמכים הרפואיים המתאימים ולאחר מכן לעבור ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי. בהתאם לוועדה הרפואית יקבעו אחוזי הנכות ותקופת הזכאות לקצבה.
  • קצבה לשירותים מיוחדים
   גברים ונשים עד גיל פרישה הזקוקים להשגחה צמודה או לעזרה בפעולות היומיום, זכאים לקבל קצבה לשירותים מיוחדים בנוסף לקצבת נכות כללית. במקרה של חולי סרטן, מי שלרוב יזדקקו לקצבה זו הם חולים העוברים טיפולים כימותרפיים.על מנת להיות זכאי לקבלת קצבה זו, על החולה לעמוד בתנאים הבאים:
   החולה מבוטח בביטוח לאומי וגילו מעל גיל 18 ומתחת לגיל פרישה;
   החולה זכאי לקצבת נכות כללית, כאמור;
   החולה אינו מקבל הטבות על פי הסכם ניידות, למעט מקרים מיוחדים;
   והחולה אינו מאושפז במוסד בו ניתנים שירותי רפואה, סיעוד או שיקום.
  • נפגעי עבודה
   במידה ומחלת הסרטן נגרמה עקב עיסוק מסוים וניתן להוכיח את הקשר הסיבתי, יוכר החולה כנפגע עבודה ויהיה זכאי לסל הטבות הניתנות לנפגעי עבודה.
   על התובע להגיש תביעה לביטוח לאומי עם כל הטפסים והאישורים הנחוצים. התובע יצטרך לעבור ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי ולפי החלטת הוועדה, תקבע זכאותו ותחילתה. בנוסף, הוועדה הרפואית תחליט אם הנפגע זכאי לקצבה או למענק, עקב פגיעתו.
   בנוסף לקצבה או למענק, נפגע עבודה זכאי לטיפול רפואי חינם, שיקום מקצועי, פיצוי עקב אובדן כושר עבודה, ובמקרה של פטירה, קצבה או מענק ישולמו למשפחתו.

 

 • ביטוח בריאות פרטי
  חולי סרטן המבוטחים בביטוח בריאות פרטי זכאים להשתתפות של חברת הביטוח בתשלומים עבור תרופות, טיפולים וניתוחים שלא נכללים בסל הבריאות.
  בנוסף, אם פוליסת הביטוח הפרטית שנרכשה כוללת סעיף גילוי מחלות קשות, זכאים החולים לפיצוי חד פעמי בהתאם לתנאי תכנית הביטוח שרכשו.

 

 • קצבת אובדן כושר עבודה
  מי שמבוטח בביטוח חיים, הכולל כיסוי במקרים של אובדן כושר עבודה, יהיה זכאי לקבלת קצבת אובדן כושר עבודה מחברת הביטוח. ישנן הגדרות שונות למושג "אובדן כושר עבודה" המשתנות בין חברות הביטוח, ומפורטות בפוליסת הביטוח שנרכשה. בנוסף, תנאי הפוליסה, כמו תקופת הביטוח ותקופת המתנה עד לקבלת התשלום הראשון, משתנים אף הם בין חברות הביטוח, ומפורטים בפוליסה.

 

 • פנסיית נכות
  חולה סרטן אשר הפסיק לעבוד עקב מחלתו יכול להגיש בקשה לפנסייתנכות. פנסיית נכות היא פנסיה המשולמת במקרים של אובדן כושר עבודה. פנסיית נכות תתקבל בתשלום חלקי או מלא, בהתאם לאחוז אובדן כושר העבודה,לתקופה זמנית או תמידית (עד שהחולה מגיע לגיל זכאות לפנסיית זקנה). סכום התשלום ותנאים לקבלת הפנסיה מפורטים בפוליסת הביטוח.

זקוקים למידע נוסף? אם מגיע לכם כסף עקב תאונה או מחלה, מומחי זכויות רפואיות מבית זכותי יכולים לעזור לכם.

לפגישת היכרות חינם – מלאו שם וטלפון באתר, או חייגו 5520*

עוד בנושא זכויות רפואיות:

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם