זכויות החולה
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

זכויות חולי סוכרת – שאלות ותשובות

לפניכם תשובות כלליות ועקרוניות בנושא זכויות חולי סוכרת. האמור בדף זה נכתב באופן כללי, ומובהר כי הוא אינו ייעוץ משפטי או תחליף להתייעצות מקצועית. 

 • בעקבות תאונת עבודה, בעלי עבר ניתוח ולאחר כמה חודשים התפרצה אצלו מחלת הסוכרת, שהובילה לאין-אונות. בעלי נכנס לדיכאון חריף בגלל המצב, וכעת מטופל אצל אורולוג ופסיכיאטר. לאחר פנייה לביטוח לאומי, הוא קיבל 24% נכות, שלמעשה לא מזכה אותנו בזכויות. הרופאים מטעם הביטוח הלאומי חולקים על דעות שונות שקיבלנו מרופאים אחרים. מהן הזכויות שלנו?
  תשובה: מאחר שמחלת הסוכרת פרצה עקב לחץ בעבודה, אולי כדאי לשקול לפנות לביטוח לאומי שיכירו בסוכרת כפגיעה בעבודה, ולא כנכות כללית. אם יכירו בבעלך כנפגע עבודה, הוא יוכל לקבל קצבה חודשית שתהווה 24% מהשכר שלו.
 • אובחנתי כחולה סוכרת לפני כמה שנים, ומאז המצב מתדרדר. האם אני זכאי לפיצוי כספי מהמוסד לביטוח לאומי או ממס הכנסה?
  תשובה: ניתן לקבל קצבת נכות כללית במידה שביטוח לאומי מזכה באחוזי נכות ושחווית אובדן כושר עבודה. ביטוח לאומי יזכה באחוזי נכות אם מחלת הסוכרת כרוכה בטיפול בכדורים, באינסולין, במשאבת אינסולין או סיבוכים שאינם קשורים לדרכי הטיפול.
 • הבן שלי בן 23 והוא אובחן כחולה סוכרת נעורים במהלך שירותו הצבאי. האם הוא זכאי לזכויות בביטוח לאומי?
  תשובה: ניתן לקבל קצבת ילד נכה בשל סוכרת נעורים, אבל רק עד גיל 18. הסיכוי לקבל קצבת נכות בגיל 23 נמוך, משום שחולי סוכרת יכולים להמשיך לעבוד.
 • אני בן 36 ואובחנתי כחולה סוכרת מבוגרים לפני כ-7 שנים. אני מטופל ב-3 סוגי כדורים שונים וגם באינסולין. מצבי לא מאוזן. קיבלתי צו מילואים ל-3 שבועות ואני חושש שמצבי יתדרדר. האם אני זכאי לקבלת פטור?
  תשובה: אתה צריך לפנות לקצינת הקישור שתפנה לרופא היחידה, והוא יחליט האם לשחרר אותך.
 • יש לי ילד החולה בסוכרת נעורים, לכן קיבלנו קצבת ילד נכה ב-12 השנים האחרונות. הילד יהיה בן 18 בקרוב והקצבה תיפסק. האם החל מגיל 18 ניתן לקבל קצבה אחרת או הטבות כלשהן? הילד קיבל 50% נכות, האם יורידו לו את אחוזי הנכות?
  תשובה: ניתן לקבל קצבת ילד נכה עבור סוכרת נעורים עד גיל 18. לאחר מכן, מחלקת נכות כללית מטפלת במקרה. קצבת ילד נכה נפסקת, אבל במידה שהילד יעמוד בקריטריונים לנכות כללית, הוא יוכל לקבל קצבת נכות כללית.
 • אובחנתי כחולה סוכרת לפני כמה שנים, ובחודשים האחרונים, מצבי התדרדר. אני מטופל באינסולין כמה פעמים ביום. אני בן 59 ופוטרתי לאחרונה. מה הן הזכויות שלי?
  תשובה: ניתן לפנות לביטוח לאומי ולהגיש תביעה לקצבת נכות כללית. אם תעמוד בתנאים, תהיה זכאי לקצבת נכות כללית עד גיל 67.
 • אני חולה סוכרת נעורים ויש לי גם הפרעות נפשיות. אני מקבל קצבת נכות כללית, ורציתי לשאול האם יכולים לקחת לי את רישיון הנהיגה? האם אסור לי לעבוד?
  תשובה: באופן כללי, חובתו של המוסד לביטוח לאומי להודיע על מקרים המסכנים את הנהג, אבל במצבך אין סיבה שרישיונך יישלל. יתר על כן, אפשר לקבל קצבת נכות כללית ולעבוד בו זמנית.
 • בתי אובחנה כחולת סוכרת נעורים בגיל 14, כיום היא בת 22, ומצבה הבריאותי אינו מאוזן. היא עובדת ומקבלת שכר מינימום ויש לה כולסטרול גבוה. האם היא זכאית לקבל קצבת נכות מביטוח לאומי?
  תשובה: ייתכן שהיא לא תעמוד בקריטריונים לזכאות בגין סוכרת וכולסטרול, ולכן הסיכוי שלה לקבל קצבת נכות – כנראה נמוך.
 • אמא שלי בת 62 ואובחנה לפני שלוש שנים כחולת סוכרת, היא מטופלת באינסולין ובסוגי כדורים שונים. יש לה שומנים בדם, היא נופלת ברחוב, יש לה כאבי גב ורגליים והיא נאלצה לאחרונה לעזוב את עבודתה. היא מקבלת קצבת זקנה כרגע. האם היא זכאית לזכויות נוספות?
  תשובה: לא ניתן לקבל קצבת נכות כללית או קצבת שירותים מיוחדים בגיל 62. בתנאי שאמך עומדת בהגדרת 'סיעודית', היא תוכל לקבל קצבת סיעוד.
 • אובחנתי כחולת סוכרת לפני כמה שנים, בעקבות לחץ בעבודה. במקביל, התגלתה אצלי מחלת חניכיים, והמליצו לי לעקור את כל שיניי העליונות. בנוסף, אבחנו אותי כחולת פסוריאזיס לפני כמה חודשים. מהן הזכויות שלי?
  תשובה: ניתן להגיש תביעה לביטוח לאומי להכרה בסוכרת כפגיעה בעבודה, ולשם כך יש להוכיח שהמחלה נגרמה בשל לחץ בעבודה. כמו כן, ניתן להגיש תביעה לנכות כללית בגין שתי המחלות האחרות.
 • אובחנתי כחולה סוכרת נעורים לפני כשנה וחצי. אני עובד כנהג בשנים האחרונות, ומאז שחליתי העבודה נעשתה קשה עבורי, ויש לי ירידות רציניות בסוכר בגלל המאמץ בעבודה. אני מחובר למשאבת אינסולין. האם אני זכאי לקצבת נכות? האם אוכל להמשיך לעבוד כרגיל?
  תשובה: יש לקבל לפחות 40% נכות רפואית כדי להיות זכאי לקצבת נכות. סוכרת המטופלת במשאבת אינסולין עשויה לזכות ב-40% נכות. יחד עם זאת, על מנת לקבל קצבת נכות, יש להוכיח אובדן כושר עבודה ולהרוויח פחות מ-4,000 ש"ח.
 • אני בן 24, אובחנתי כחולה סוכרת נעורים בגיל 8 ולפני חודשיים קיבלתי 20% נכות כללית. במה מזכים אותי 20% נכות?
  תשובה: 20% נכות עקב סוכרת נעורים מזכים אותך בשיקום מקצועי מביטוח לאומי. ברוב המקרים, לא תהיה זכאי להטבות נוספות.
 • אני חולת סוכרת וקיבלתי 100% נכות. לאחרונה הבן שלי אובחן כחולה סוכרת נעורים. האם גם הילד שלי יכול לקבל אחוזי נכות?
  תשובה: סוכרת נעורים יכולה לזכות בקצבת ילד נכה. יש להגיש תביעה לביטוח לאומי עבור קצבת ילד נכה ולהתכונן מראש לועדה רפואית.
 • אשתי אובחנה כחולת סוכרת נעורים. היא מטופלת במשאבת אינסולין וכרגע עובדת במשרה מלאה. מהן הזכויות שלה אצל ביטוח לאומי?
  תשובה: אם אין סיבוכים כתוצאה מהמחלה או ליקויים נוספים, היא לא זכאית לקצבת נכות. כמו כן, אם היא עובדת במשרה מלאה, היא לא תוכל לקבל קצבה.
 • הבן שלי בן 14 ואובחן כחולה סוכרת נעורים לפני שנה. קיבלנו קצבה חודשית בשנה האחרונה, עד שהיא הופסקה לאחר שזימנו אותנו לועדה רפואית. למה הפסיקו לנו את הקצבה?
  תשובה: המוסד לביטוח לאומי מזכה חולי סוכרת נעורים בקצבת ילד נכה בשנה הראשונה, אך לאחר מכן הוא מזמן לועדה רפואית לבחון את המצב הבריאותי. כנראה שהוחלט בועדה כי מצב הילד טוב ואין לו תלות מיוחדת בהוריו.
 • אני חולה סוכרת בן 37, ואני מטופל בנובנור, גלוקופז וויקטוזה. בנוסף, אני מטופל בכדורים נגד לחץ דם וכולסטרול. בשבוע שעבר אובחנתי עם התחלה של סוכרת עיניים. האם אני זכאי לפטור ממס הכנסה?
  תשובה: משום שאתה חולה סוכרת עם פגיעה באיבר מטרה (עיניים), ייתכן שתהיה זכאי ל-65% נכות. למרות זאת, על מנת לקבל פטור ממס הכנסה, עליך לקבל לפחות 90% נכות. מאחר שיש לך רק סיבוך אחד, כנראה שאינך זכאי לפטור ממס הכנסה.
 • איך ניתן להגיש תביעה להכרה במחלת סוכרת נעורים ולקבל אחוזי נכות? האם ניתן לקבל זכויות בעקבות ההכרה?
  תשובה: ניתן לקבל בין 5%-65% נכות בגין סוכרת, לפי הסימפטומים והטיפול הרפואי. יש אפשרות לקבל קצבת נכות כללית, אך אם אין סיבוכים או אובדן כושר עבודה בעקבות הסוכרת, הסיכוי לקבל קצבת נכות במקרה כזה הוא נמוך.
 • אני חולת סוכרת מזה 20 שנה, מטופלת במשאבת אינסולין, בכדורים למניעת נזק בכליות ובכדורים לטיפול בכולסטרול ובתת פעילות בלוטת התריס. אני עובדת במשרה מלאה. האם אני זכאית לאחוזי נכות?
  תשובה: לא ניתן לקבל קצבת נכות כללית אם את עובדת במשרה מלאה ומרוויחה מעל 4,000 ש"ח. ניתן לקבל 20%-40% נכות בגין הטיפול באינסולין, אבל זה כנראה לא יזכה אותך בהכרח פטור ממס, משום שיש לקבל לפחות 90% נכות לשם כך.

הבהרה: כל האמור בדף זה נכתב באופן כללי ועקרוני, ומובהר כי הוא אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף להתייעצות מקצועית.


למידע נוסף

לסיוע בזכויות רפואיות עקב מחלות כגון  סוכרת חייגו 5520* או צרו קשר דרך האתר.

 

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם