זכויות החולה
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

זכויות החולה – מבוא

מדינת ישראל כל אזרח מחויב להיות מבוטח בקופת חולים כדי שיוכל לקבל את הזכויות שלהן הוא זכאי בהתאם לחוק ביטוח בריאות ממלכתי "המושתת על עקרונות של צדק, שוויון ועזרה הדדית". כל אזרח בישראל זכאי לזכויות חולים, וכדי להגן על זכויות אלו, נחקק חוק זכויות החולה ב-1996, המפרט ביסודיות את זכויות החולה ואת תפקיד הצוות הרפואי במהלך טיפול רפואי. חוק נוסף המגן על זכויות החולה הוא חוק החולה הנוטה למות, שנחקק ב-2005.

בעקבות חקיקת חוק זכויות החולה, הוקמה האגודה לזכויות החולה בישראל, שמטרתה לעזור לחולים לקבל את הזכויות המגיעות להם ממערכת הבריאות. העמותה מספקת מידע למטופלים ולמטפלים בכל הנוגע לחוק זכויות החולה, יוזמת מחקרים ומקדמת את נושא זכויות החולה  בכנסת.


מעבר לזכויות המפורטות בחוק זכויות החולה, אזרחי ישראל זכאים לשלל זכויות חולים נוספות:

זכויות ילדים

ילדים הסובלים מבעיות בתחום התפתחות הילד זכאים לאבחון וטיפולים שונים. סל השירותים בתחום זה מפרט את הזכאות לאבחון ולטיפול לפי גיל הילד ולפי הבעיה המשוערת. הזכאות לכמות טיפולים מסוימת מחולקת לקטגוריות הבאות: נכות התפתחותית סומאטית, נכות התפתחותית שאינה סומאטית, אוטיזם וילד הנמצא בחינוך המיוחד.
הורים לילדים עם צרכים מיוחדים זכאים למגוון זכויות והטבות, כגון הנחה בתשלום ארנונה, הנחה בתשלום הטלפון, נקודות זיכוי, החזרי מס ועוד.

זכויות נשים

נשים זכאיות לבדיקות לאבחון מוקדם של סרטן השד, ביניהן בדיקת ממוגרפיה ובדיקת תהודה מגנטית (MRI) לנשים מעל גיל 30 (אלא אם יש היסטוריה משפחתית, ואז אפשר לבצע את הבדיקה החל מגיל 25) אחת לשנה. נשים בגילאי 10-45 זכאיות להנחה בחיסון נגד סרטן צוואר הרחם, במקרים מסוימים ישנה זכאות לייעוץ גנטי לקראת הריון ולבדיקות לגילוי מחלות גנטיות כגון תלסימיה, טיי זקס, סיסטיק פיברוזיס וכו'.

נשים בהריון זכאיות למגוון בדיקות, ביניהן: ספירת דם וסוכר בדם, אדמת, סיפיליס, מעקב לחץ דם וחלבון בשתן, אולטרסאונד להערכה עוברית, אולטרסאונד לשקיפות עורפית ולסקירה מוקדמת, מי שפיר, אולטרסאונד לסקירת מערכות העובר, העמסת סוכר, אולטרסאונד להערכת המשקל והשליה, ניטור דופק העובר ועוד.

בנוסף, לנשים בהריון יש זכויות במקום העבודה: לא ניתן לפטר אישה בהריון או לפגוע בהיקף עבודתה (אלא באישור משרד תמ"ת), המעסיק אינו יכול לדרוש שעות נוספות, ישנה זכאות ל-40 שעות היעדרות במסגרת משרה מלאה, גמלת שמירת הריון מביטוח לאומי במקרים של שמירת הריון ממושכת או מצב רפואי כתוצאה מההיריון, לא ניתן לפטר אישה בחופשת לידה או כחודשיים לאחר מכן, זכאות לפיצויי פיטורים במידה של התפטרות מהעבודה כדי לטפל בתינוק ועוד.

זכויות עובדים

כל אזרח זכאי לזכויות עובדים בסיסיות, לזכויות במקרים של היעדרות עקב מחלה ובמקרים של תאונות עבודה ומחלות מקצוע. ראה מבוא בנושא זכויות עובדים.

זכויות לאוכלוסיות מוגדרות

אוכלוסיות אלו כוללות נפגעי עבודה, נפגעי פעולות איבה, נכי צה"ל, חיילים, ילדים בחינוך מיוחד ועוד. בנוסף, עובדים זרים מחויבים לביטוח בריאות פרטי, הכולל סל בריאות מינימלי, שלא מכסה לידה בין היתר. אסירים זכאים לשירותים רפואיים לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

זכאות לטיפולי ריפוי ועיסוק

בעלי ליקויים תפקודיים זכאים לטיפולי ריפוי ועיסוק כדי לשפר את התפקוד בחיי היום יום. שיקום ליקויים תפקודיים כתוצאה מפגיעה במערכות התנועה, התחושה והקוגניציה נעשה על ידי אביזרי עזר והתאמת הסביבה.

אנשים שעברו ניתוחי יד, אירוע מוחי וכוויות זכאים ל-25 טיפולים בשנה, אנשים הסובלים מבעיות כרוניות כגון, מחלות נוירולוגיות, מטבוליות, ניווניות ועוד זכאים לטיפול במשך חודשיים בשנה. יתר על כן, ישנה זכאות במקרים מסוימים להתאמה או בניית סדים, התקנת צווארון, ייעוץ לגבי סביבת מגורים מתאימה ומדידה של חליפת לחץ.

זכאות לטיפולי תזונאית

אנשים הזקוקים לשינוי הרגלי אכילה כדי לטפל במצבם הרפואי זכאים ל-14 טיפולים מוזלים בשנה, הכוללים בניית תפריט מותאם ומעקב תזונתי. ישנם מקרים שבהם קיימת זכאות למזון רפואי.

זכאות לסל הבריאות

כל אזרח בישראל זכאי לקבלת תרופות וחיסונים מסובסדים המפורטים בסל הבריאות.


זקוקים למידע נוסף? צרו קשר עם מומחי "זכותי" דרך האתר או חייגו 5520*

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם