פיברומיאלגיה: חידושים בתחום הטיפול

ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלה מאתגרת במיוחד. היא גורמת לכאבים שבאים והולכים – כאשר בתקופות מסוימות הם עוצמתיים ביותר. את הכאבים מרגישים בשרירים, במפרקים ואפילו בעצמות, כאשר הם יכולים גם להוביל לבעיות שינה, לקשיים בניהול שגרה בריאה ואף לחרדה ולדיכאון. 

עם זאת, כיום, כשמדברים על טיפול בפיברומיאלגיה, ניתן וחשוב להזכיר גם חדשות מעודדות. כיום קל מאי פעם לטפל במחלה ולנהל חיים רגילים ואפילו טובים לצידה. כדי לעשות זאת, בואו נבין עם מה בדיוק מתמודדים מי שחיים איתה. 

מה זה בדיוק פיברומיאלגיה ולמה זה קורה? 

דאבת השרירים, או בשמה המוכר יותר פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) היא מחלה ריאומטולוגיות, כלומר כזו שפוגעת בעיקר במפרקים וברקמות החיבור הסמוכות אליהם – שרירים, גידים ורצועות. על פי ההערכות, היא מאובחנת בקרב 2 עד 4 אחוזים מהאנשים, כאשר היא נפוצה הרבה יותר בקרב נשים. בשונה ממה שחלק מהאנשים חושבים, זו אינה מחלה אוטואימונית, שבה הגוף תוקף את עצמו, והיא לא נגרמת כתוצאה מדלקת. על פי מחקרים בתחום, ישנם גורמים שמעלים את הסיכון להופעתה, כמו נטייה גנטית או בעיות בייצור הורמון בשם קורזול בבלוטת יותרת הכליה. במקרים מסוימים, פיברומיאלגיה יכולה להתפתח גם אצל מי שסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD).

איך אפשר לדעת אם אני חולה בפיברומיאלגיה? 

אם מזהים כאב בשרירים, במפרקים או בעצמות, שנמשך יותר משלושה חודשים ולא מרוכז בנקודה ספציפית בגוף, אלא מפוזר באזורים שונים, כדאי לפנות לרופא המשפחה או לראומטלוג, רופא המתמחה בטיפול במערכת השרירים והשלד. תסמינים נוספים שיכולים להעיד על הימצאות המחלה כוללים בין היתר רגישות ללחיצות ועיסויים בנקודות רבות בגוף, אדמומיות ונפיחות במפרקים וכן ירידה משמעותית במשקל ללא דיאטה.

יש למחלה טיפול חדשני, המשפר את החיים לצידה

טיפול בפיברומיאלגיה הופך מתוחכם ויעיל יותר ככל שחולף הזמן. כיום אנחנו יודעים כי הטיפול הטוב ביותר במחלה הוא הוליסטי – כלומר כזה שמשלב גם תרופות, גם טיפולים שאינם תרופתיים וגם שינויים באורח החיים שיעזרו לנהל שגרה בריאה ומאוזנת יותר. לדוגמה, רופאים ממליצים לכל מי שחולה להקפיד על פעילות גופנית, שנמצאה במחקרים רבים כגורם המפחית את הכאב ושאר תסמיני המחלה. בהקשר הזה ממליצים על פעילות אירובית קלה שיכולה לכלול הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה ועוד. גם טאי צ'י ויוגה הן שיטות שנמצאו יעילות לשיפור ההתמודדות. 

מחקרים מהשנים האחרונות מצאו כי תרופות לטיפול בדיכאון ובחרדה, כמו גם תרופות לאפילפסיה, יכולות להיות יעילות לטיפול בפיברומיאלגיה. נציין כי קנאביס רפואי לא מוכר כיום כשיטת טיפול בפיברומיאלגיה, אולם מטופלים רבים מדווחים כי השימוש בקנאביס מסייע להם בניהול הכאב, שיפור השינה והתמודדות עם תופעות הלוואי.

האם טיפול רגשי יכול לסייע לחולי פיברומיאלגיה? 

מומחים מבינים כיום שכל אחד מאיתנו יכול לשלוט באופן כזה או אחר במנגנון עיבוד הכאב שלו. מחקרים מראים כי טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), כמו גם תרגול מדיטציה או אפילו דמיון מודרך, הם כלים שיכולים לסייע בשיפור ההתמודדות עם כאבים כרוניים, כמו הכאבים שנגרמים כתוצאה מפיברומיאלגיה. עם זאת, חשוב שהטיפולים האלו ישלימו את הטיפול הקונבנציונלי ולא יחליפו אותו לחלוטין. 

יש לחולים זכויות רפואיות שחשוב להכיר 

אנשים שחיים עם פיברומיאלגיה נדרשים להתמודד לא רק עם קשיים פיזיולוגיים. במקרים רבים הם מתקשים לתפקד כמו שצריך, להחזיק בעבודה מסודרת או לקיים שגרה פרודוקטיבית. לכן, המדינה מעניקה פיצוי למתמודדים עם פיברומיאלגיה, שיכול לבוא לידי ביטוי בצורת קצבת נכות, הבטחת הכנסה ובתנאים מסוימים גם הכרה בתאונת עבודה. לכן חשוב לבחון, באמצעות גורם מוסמך ומקצועי, האם גם לכם מגיע פיצוי שיסייע בשיפור איכות החיים לצד האתגרים שמזמנת המחלה.

איך זה עובד

סובלים מבעיה רפואית, חליתם? נבחרת המומחים של זכותי הכוללת: רופאים, יועצי מס, רואי חשבון ויוצאי הביטוח הלאומי עומדת לרשותכם עד לקבלת המגיע לכם ממס הכנסה, ביטוח לאומי וחברות הביטוח.

1
פגישה ללא עלות

ניתן לקיים פגישה פרונטאלית באחד מסניפי החברה או טלפונית עם מומחה זכויות. הכל ללא עלות וללא התחייבות.

2
בניית תיק רפואי

אנו מסייעים ללקוחותינו להגיש תביעה המגובה בסיכום רפואי מקצועי וממצה המגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה.

3
הגשת התביעה

לאחר בניית התיק על ידי המחלקה המקצועית הכוללת: רופאים, מומחי זכויות ויוצאי הביטוח הלאומי מוגשת התביעה למוסד הרלוונטי.

4
הכנה וליווי עד הצלחה

וות המומחים שלנו ילווה את התהליך מתחילתו ועד סופו כולל דיווח שוטף, הנחיות לקראת הוועדות הרפואיות עד להצלחה.

לקוחות מספרים
מה לקוחות מספרים עלינו
צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם