חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

חוק לרון פועל: נכים, צאו לעבוד

אוקטובר 21, 2009

לאחר מאבק ארוך של ארגוני הנכים, יוצא לדרך חוק לרון, המאפשר לנכים לעבוד בלי להפסיד את קצבת הנכות שלהם. חוק לרון משפיע על 171,000 מקבלי קצבת נכות בישראל, שרובם הגדול אינם עובדים; מה מגיע לכם, מה צריך לעשות וממה צריך להיזהר

מאת 

תמה התקופה שבה ביטוח לאומי שלל קצבת נכה מאדם שהרוויח למעלה מ-3,000 שקלים בחודש. חוק לרון מאפשר לכל נכה המקבל קצבת נכות לעבוד ולהרוויח עד 93% מן השכר הממוצע המשק – וכל זאת בלי להפסיד את קצבת הנכות שלו.

העיקרון מאחורי חוק לרון הוא שאם הנכה יוצא לעבוד, הוא תמיד יקבל יותרמקצבת הנכות שקיבל עד כה. הסכום הכולל (קצבה+עבודה) יהיה גבוה יותר, בהשוואה למצב שלפני חוק לרון. החוק משפיע ישירות על למעלה מ-150,000 נכים בישראל המקבלים קצבת נכות אך אינם עובדים.

חוק לרון מכניס מונח חדש לעולם – "קצבת עידוד", המחליפה את קצבת הנכות. קצבת עידוד ניתנת לנכים עובדים, המשתכרים סכום מסוים שנקבע בחוק. הקצבה אמנם מופחתת באופן הדרגתי ככל שהמשכורת מן העבודה עולה, אך החוק יוצר מנגנון שהופך את העבודה למשתלמת. נכים לא יצטרכו לשבת בבית ולהסתמך אך ורק על הקצבה שלהם.

בשפה המשפטית, חוק לרון נקרא "תיקון 109 לחוק הביטוח הלאומי – עידוד נכים יציאה לעבודה". המוסד לביטוח לאומי היה אמור להפעיל את חוק לרון כבר ב-1 באוגוסט 2009. עיצומים שנקטו העובדים, בגלל עומס עבודה חדש בעקבות חוק לרון, עיכב את יישום החוק בחודשיים וחצי.

רשמית, חוק לרון החל לפעול ב-18 באוקטובר 2009, אך הוא עובדרטרואקטיבית (בדיעבד) החל מה-1 אוגוסט 2009. ביטוח לאומי נאלץ לבצע הסבה רצינית של מערכת המיחשוב והטפסים שלו, להדריך את העובדים ולהתכונן לכמות גדולה של פונים המבקשים טיפול מלא בבקשותיהם לקבלת קצבות עידוד בעקבות יציאה לעבודה.

על פי חוק לרון, עד סכום של 1,916 ש"ח – קצבת הנכות אינה מופחתת. החוק קובע שורה של תנאים הקובעים אם וכיצד תופחת הקצבה בהתאם לשכר, והאם יש צורך בחישוב מחודש של הזכאות על בסיס אישי. חישוב הקצבה מתבצע על ידי פקיד שיקום של ביטוח לאומי. יש לפנות לסניף הקרוב למקום מגוריך. ניתן גם להפעיל מחשבון חישוב "קצבת לרון" באתר הביטוח הלאומי.

בהודעה לעיתונות שהוציא המוסד לביטוח לאומי, אמרה בין השאר מנכ"ל המוסד, אסתר דומיניסיני, כי "אם עד היום היו נכים שלא יצאו לעבוד מחשש שאם יוכיחו כושר עבודה תיפגע קצבתם, אזי אין להם ממה לחשוש". לכן הנכים צריכים להפנים את המהפיכה של חוק לרון, ולהודות למסקנות ועדת לרון, שהוקמה לאחר הפגנות הנכים ב-2002.

חישוב קצבת עידוד לפי חוק לרון – המשתנים החשובים
1) האם קיבלת קצבת נכות ברציפות ב-12 החודשים האחרונים
2) דרגת אי-כושר שנקבעה (נכות תפקודית) בשיעור של 60% ומעלה
3) אחוז הנכות הרפואית שנקבע
4) מצב אישי (רווקים, גרושים, נשואים, אלמנים)
5) מספר ילדים (ניתן לקבל תוספת קצבה עבור 2 ילדים לכל היותר)
6) הכנסות ברוטו מעבודה
7) פנסיה ותגמולים
8) הכנסה מרכוש (השכרת דירה/רכב/עסק, החכרה וכו')
9) דמי אבטלה מביטוח לאומי

ביטוח לאומי מפעיל קווי טלפון ייעודיים לייעוץ במענה אנושי וממוחשב. מענה אנושי: 04-8812245. מענה קולי ממוחשב הכולל סימולטור עבור חישוב קצבתנכות/עידוד לפי חוק לרון: 02-6463555.

צוות "זכותי" ערוך ומוכן לטפל גם הוא בפניות בנושא חוק לרון.
התקשרו לטלפון 5520* או צרו קשר דרך האתר.

 

 

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם