חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

השופט טל גולן: טיפולו של הביטוח הלאומי בעניינו של המערער היה רשלני ובעייתי

פברואר 5, 2017

ביקורת חריגה על המוסד לביטוח לאומי ניתנה בפסק דינו של השופט ד"ר טל גולן, מבית הדין האזורי לעבודה בנצרת: "האופן שבו פעלה הוועדה מטיל צל כבד על התנהלותה…כאשר הרשות המינהלית פועלת ומקבלת החלטות הרות גורל במחשכים, תוך כדי הסתר מהמבוטח לגבי מעשיה ותוך כדי פגיעה בזכותו הבסיסית לטעון כנגד שינוי החלטתה הקודמת, הרי שהמדובר באקט חסר תוקף"

בפסק דין חריג שניתן ב-2 בינואר 2017 בבית הדין האזורי לעבודה בנצרת, כתב השופט ד"ר טל גולן כי הטיפול של המוסד לביטוח לאומי בנפגע עבודה היה 'רשלני ובעייתי'. מדובר בתאונת עבודה משנת 1984 בברכו הימנית של המערער, שבמשך כ-33 שנה נסחב בהליכים בירוקרטיים ומשפטיים אינסופיים.

השופט גולן קבע כי "עניינו של המערער ובכל הקשור למימוש זכויותיו למול המשיב, נמשך מזה עשרות שנים, במהלכן המערער נאלץ לפנות חזור ושנה לבית הדין לעבודה לקבלת סעד משפטי…בתי הדין פסלו חזור ושנה את עמדת הוועדות, ובאופן חוזר ונשנה שהינו כמעט חסר-תקדים…אירעו גם במקרה הנוכחי כשלים, גם בתחום המשפטי וגם בתחום המינהלי".

למרות שהשופט גולן לא קיבל את עמדת נפגע העבודה המערער, לגבי החלטתה של הועדה הרפואית לשלול קשר סיבתי בין הנכות המוכרת ברגל שמאל לנכות הנטענת ברגל ימין, פסק: "אין חולק בעיני כי דרך פעולתה של הוועדה, כמו החלטתה לגופו של עניין, הינה החלטה לקונית וחסרה, אשר גם ניתנה בדרך שאינה ראויה". [הדגשים אינם במקור; זכותי]

השופט גולן מתח ביקורת קשה על הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי:"הוועדה פטרה את עצמה מחובת ההנמקה הנדרשת ל-4 חוות דעת רפואיות שניתנו למערער במהלך השנים על ידי רופאים שונים…באמצעות העלאת עמדה לקונית ושטחית, ויש לומר – אף מזלזלת ולא-ראויה, בעודה מציינת את המילים 'בור ללא תחתית'…האופן שבו פעלה הוועדה מטיל צל כבד על התנהלותה".

פסק דינו של השופט טל לא חוסך במילים חריפות נגד הביטוח הלאומי, במקרה זה לפחות: "כאשר הרשות המינהלית פועלת ומקבלת החלטות הרות גורל במחשכים, תוך כדי הסתר מהמבוטח לגבי מעשיה ותוך כדי פגיעה בזכותו הבסיסית לטעון כנגד שינוי החלטתה הקודמת, הרי שהמדובר באקט חסר תוקף".

לאחר שבחן את "הכשלים" שהתרחשו בערעור שלפניו, החליט השופט טל למנות מומחה-יועץ רפואי בתחום הכירורגיה האורתופדית  מטעם בית הדין. כמו כן נקבע כי הדיון בעניינו של המערער יחזור לוועדה רפואית לעררים בהרכב חדש, כאשר הדיון ייערך במחוז אחר. בית המשפט פסק שכר-טרחה של 10,000 ש"ח לעורך דינו של המערער, סכום גבוה באופן יחסי.

ההליך: ב"ל 25955-04-16 מ.ר. נגד המוסד לביטוח לאומי

חדשות נוספות

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם