חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

הביטוח הלאומי יחזיר לציבור 200,000,000 שקלים

מרץ 7, 2015

עקב גבייה כפולה של דמי ביטוח בריאות מעשרות אלפי ישראלים מקבלי קצבת זיקנה, אילצה תביעה ייצוגית את המוסד לביטוח לאומי להחזיר כ-200 מליון שקלים. הסכום האמיתי גבוה בהרבה, אבל בגלל חוק ההתיישנות, יחזיר המוסד רק חלק מהכסף שגבה מן האזרחים

דו"ח מבקר המדינה גילה כי בין השנים 2009-2012 דמי ביטוח בריאות "כפולים" ממקבלי קצבת זיקנה שיש להם הכנסה נוספת. מדובר על סכום של כ-20 מליון שקלים בשנה.

תביעה ייצוגית שהוגשה בספט' 2015 ביקשה להשיב למקבלי קצבת הזיקנה ששילמו דמי ביטוח בריאות מיותרים, לקבל כספם בחזרה. השופט אליהו בכרמבית המשפט המחוזי בת"א קבע כי הביטוח הלאומי ישיב כספים מ-7 השנים האחרונות.

למעשה, הסכום האמיתי גבוה בהרבה. אך לרוע מזלם של המבוטחים, חוק ההתיישנות קובע שהמדינה יכולה לפצות רק עד 7 שנים אחורה. המוסד לביטוח הלאומי התחייב בפני בית המשפט להפסיק את הגבייה הכפולה.

השופט בכר כתב בפסק דינו, שניתן בסוף יוני 2016, כי "השנים בהן נהנה המוסד מגביית יתר עולה לאין שיעור על אותן 7 שנים שיש בדעתו להשיב למבוטחים ובחישוב גס גביית היתר לאורך השנים עשויה להגיע למאות רבות של מיליוני שקלים אם לא למעלה מכך".

מבוטחים של הביטוח הלאומי אשר מקבלים קצבת זיקנה ומשלמים דמי ביטוח בריאות, צריכים לבדוק היטב בעצמם שהם לא משלמים את דמי ביטוח הבריאות שוב, על הכנסתם הנוספת.

התביעה הייצוגית הוגשה לבית המשפט על ידי עורכי הדין יעקב אביעד, אהרן קינן וגיל רון.

בתביעה ייצוגית קודמת, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בלוד, נקבע על ידי בית המשפט כי המוסד לביטוח הלאומי ישיב 25 מליון שקלים על גבייה כפולה של דמי ביטוח בריאות – פעם אחת מתוך קצבת נכות, ופעם שנייה מתוך דמי הפנסיה ששילמו כשכירים.

עוד בנושא המוסד לביטוח לאומי

זקוקים לסיוע בקבלת קצבת נכות מן הביטוח הלאומי? פנו ל"זכותי". התקשרו 5520* או צרו קשר עכשיו דרך אתר זכותי.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם