חדשות ועדכונים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

אלון אהרונוב מגלה בראיון: למה בזכותי 'לא קיבלת לא שילמת'

ינואר 19, 2020

You should read: a new interview with the CEO of Makhoti, Alon Aharonov, on the radio station "Radios" 100FM, on Yoram Mokidi's program, "Signers of the Week" (Friday 01/17/20)


Yoram Mokidi: "So you must be exposed to various advertisements regarding the exercise of medical rights, and I need at least someone to explain a little more to me. And we say good morning to Alon Aharonov, CEO of the company Makuti. Good Morning!".

 

Alon Aharonov: "Morning light!"

 

Yoram: "So first of all, come explain to me what 'my right' is for those who still haven't understood from all your onslaught"

 

Alon: "I don't think that people today don't know who Zekoti is, but in general – Zekoti is the leading company in Israel in the medical rights industry. It was founded 15 years ago, in 2005. Our added value is that Zakoti has a combination of a team of experts , doctors, including a chief physician who sat on appeal committees in the National Insurance for over 30 years; former department managers in the National Insurance; former National Insurance employees, tax advisors…"

 

Yoram: "That means assistance with lawsuits against a body like the National Insurance. Basically you help people who need to exercise their rights against the National Insurance."

 

Alon: "In front of the National Insurance, the Income Tax, insurance companies, the Ministry of Health, the Ministry of Licensing. This is a multidisciplinary treatment, which includes all the entities I named. There are many laws, regulations and also a lot of practice. Those who worked in these systems know exactly how to help our clients get what they deserve, with high chances. Even in the Knesset Welfare Committee, which was in 2015, they gave legitimacy to the field of medical rights and clearly stated that the companies for medical rights even consider them to be representative. In addition, in an examination conducted it was determined that the success rate at the 'Zakhoti' company is one of the highest in the industry , among the companies tested".

 

Yoram: "And I, as a customer, if there is no success – do I pay?"

 

אלון: "בדרך כלל, כן. חברת 'זכותי' היא החברה היחידה בארץ שבאה ואומרת ומפרסמת 'לא קיבלת – לא שילמת'. גם את דמי הטיפול הסמליים שמשלמים בתחילת הדרך – מקבלים בחזרה, במידה והלקוח לא קיבל את מה שמגיע לו. רק חברה שסומכת על היכולות שלה ועל שיעורי ההצלחה שלה, יכולה להעניק הטבה כזאת, שבסופו של דבר – כל הטיפול מאלף ועד תו הוא למעשה על חשבון החברה, כל הסיכון הוא עלינו – הלקוח יכול רק להרוויח".

 

יורם: "אז הדילמה היחידה היא האם הוא מנהל את הדבר הזה לבד, עם פחות מומחיות, ואז הוא לא צריך לשלם לכם משהו. ומצד שני, אם הוא לוקח את השירות שלכם ולא הצלחתם – זה לא עלה לו. אז הוא לא הפסיד, בעצם. זה מה שאתה אומר"

 

אלון: "נכון. הרבה דברים אפשר לעשות לבד. אפשר גם לנקות את הבית לבד".

 

יורם: "אפשר להחליף ברז לבד. אני לא עושה את זה"

 

אלון: "אפשר להחליף ברז לבד או לקרוא לאינסטלטור. אפשר לנקות את הבית או להזמין עוזרת או חברת ניקיון. מעבר לעניין ה"פינוקי", במרכאות, וחיסכון בזמן – מדובר בהליך שהוא מאוד מקצועי, רב-תחומי וגם אם לקוח יכול אולי להצליח באופן עצמאי, אני מניח שאיתנו הסיכויים שלו להצליח הם יותר גבוהים – זה כבר נדבק ואמפירי – וגם לקבל סכומים יותר גבוהים. אני אתן לך דוגמה: יש לנו לקוח שהוא עורך-דין, שהוא מנהל חברה מהמוכרות ביותר בארץ, אני מנוע מלהגיד את שמה כי אני אחשוף את שם הלקוח כמובן. הוא מרוויח סכומים מאוד גבוהים, כמנכ"ל חברה גדולה ובורסאית. הוא ניסה באופן עצמאי מול מס הכנסה בהליך של פטור ממס והוא קיבל 30% נכות. אחרי טיפול מקצועי של חברת 'זכותי', הוא קיבל 94% נכות, הוא קיבל 712 אלף ש"ח סכום רטרואקטיבי ופטור ממס לצמיתות".

 

Alon: "We have a doctor who applied to another company, and after 3 years of experience in the years 2016-2018 that the attempts were unsuccessful – he came to the 'Zakhoti' company and received 420 thousand NIS from 2017 onwards. We didn't make it in 2016, but we made it in 2017-2018 with us. He won a lifetime tax exemption."

 

Yoram: "Okay, so we're really ending this hour with some insights, and that everyone will exercise their rights as they choose. We say a big thank you to Alon Aharonov, CEO of the Zekoti company. Have a good and great morning!"

 

Alon: "Shabbat shalom everyone."

 

 

The interview was broadcast on the program "Signers of the Week" on the "Radios 100fm" radio station, on Friday, January 17, 2020.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם