זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

תאונות עבודה בישראל: תמונת מצב 2009-2013

ב-25/5/14 פורסם דו"ח תמונת מצב לשנים 2009-2013 בתחום תאונות העבודה בישראל, תאונות קטלניות בפרט. הדו"ח שפורסם על ידי מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה, נולד כתוצאה משיתוף פעולה בין משרד הכלכלה ומנהל המחקר והתכנון של המוסד לביטוח לאומי. הדו"ח מנתח אך ורק תאונות עבודה שאירעו במהלך העבודה עצמה. כלומר, תאונות דרכים בדרך לעבודה לא נכללו.

עלייה במספר מקבלי דמי פגיעה

בשנת 2013 שולמו כ-4 מיליארד ₪ גמלאות לנפגעי עבודה, מתוכם הרוב המכריע (כ-2.7 מיליארד) באמצעות גמלאות נכות. סכומים אלו לא כוללים את הנזקים שנגרמים למקומות העבודה עצמם והוצאות אחרות.עוד ניתן לראות שיש עלייה בכמות מקבלי דמי פגיעה בשנים האחרונות מ-56250 ב-2009 ל-69,636 ב-2012.

ענפים עיקריים

הדו"ח מראה כי בין השנים 2009-2012 58% מהפגיעות במקום העבודה התרחשו בשלושה ענפי כלכלה עיקריים. בענף התעשייה התרחשו כ-18% מהפגיעות בממוצע, בענף המסחר כ-15% מהפגיעות בממוצע ולאחריו ענף הבינוי בו התרחשו כ-12% מהפגיעות. בנוסף, ניתן לראות כי משנת 2009 ועד 2012 קיימת מגמת עלייה במספר מקבלי דמי הפגיעה בענפים אלו.


סיבות לפגיעה בעבודה

  • ענף התעשייה: מהדו"ח עולה כי הגורם העיקרי והמוביל לתאונות עבודה בענף התעשייה הוא "גוף נופל".  
  • בענף המסחר ובענף הבינוי: הגורם המרכזי לתאונות לא קטלניות הוא "נפילה". תאונות אופייניות הן נפילה מפיגומים, גגות, סולמות, סככות, דרך פתחי תאורה בגגות ונפילות לפירים פתוחים. בענף הבינוי ככלל ניתן לראות ש 12% מהתאונות נבעו מהתחשמלות, 24% כתוצאה ממכה מעצם נע ו6% כתוצאה מהתמוטטות או קריסה. 
  • הגורם הרביעי הנפוץ ביותר בכל הענפים הוא "מאמץ יתר".
  • גורמים נוספים לתאונות הם לכידה, לחץ מגוף ומכונות וכלים. כך למשל תאונות אופייניות הן בעיקר עקב מטען או חלק של מכונה שפוגע בעובד.


תאונות עבודה קטלניות

בשנת 2013 אירעו 59 תאונות עבודה קטלניות ומתוכן נהרגו 62 עובדים. זוהי עלייה של 3.2% ביחס למספר ההרוגים לשנת 2012. כמו כן, בשנים האחרונות קיימת מגמת עלייה בממוצע מספר ההרוגים בתאונות עבודה בישראל.

ענף הבינוי: הקטלני ביותר

ב-2013 נהרגו בענף הבינוי 32 עובדים, המהווים 52% מתוך כלל ההרוגים בסך כל התאונות באותה השנה. בענף הבינוי הסיכוי של עובד למצוא את מותו גבוה פי שלוש לפחות לעומת עמיתו בענף התעסוקה.

בענף זה מרבית ההרוגים, כ-63%, הם עובדי קבלן לעומת 37% שהם עובדי חברה. הענף קטלני במיוחד עבור עובדים זרים ו-53.1% מההרוגים בענף הבינוי אינם עובדים ישראלים.

 ענף התעשייה

במקום השני במספר התאונות הקטלניות נמצא ענף התעשייה, שגם בו ניתן למצוא מגמת עליה של 12.5% במספר התאונות הקטלניות. בענף זה 50% מהתאונות נובעות ממכה מעצם נע, 19% כתוצאה מחנק או הרעלה, 7% כתוצאה מלכידה. גורמים נוספים הם כלי רכב, התחשמלות, התפוצצות ונפילה מגובה.

בענף התעשייה, לעומת ענף הבנייה, מספר ההרוגים הגדול ביותר הינו מקרב עובדי חברה ועומד על כ69%, לעומת 31% של עובדי קבלן. הענף גבה בעיקר חייהם של ישראלים ומספרם מתוך כלל התאונות עומד על כ-81%, לעומת כ-19% מקרב העובדים הזרים.

ביטוח נפגעי עבודה:  ביטוח הנועד לפצות מבוטחים שנפגעו בעבודה או בתאונה, או שחלו במחלת מקצוע, על פי המחלות הקבועות בחוק. הפיצוי הינו בגין אובדן שכר או הכנסה בתקופה שלאחר הפגיעה שבעקבותיה המבוטחים אינם כשירים לעבודה. הפיצוי יכול להיות גם בגין נזק גופני או נפשי מהפגיעה. ביטוח זה מעניק שיקום מקצועי המסייע לנפגעים לחזור לעבודה.

דמי פגיעה:  תשלום בעבור היעדרות מהעבודה לתקופה של עד 91 יום מיום שלאחר הפגיעה. במידה והמבוטח אינו מסוגל לחזור לעבודה, הוא זכאי להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי ולקבל דמי פגיעה בעבור תקופת אי-כושר. התשלום הוא 75% מהשכר הממוצע של הנפגע בשלושת החודשים האחרונים שקדמו לפגיעה.


עוד על תאונות עבודה בישראל

עברתם תאונת עבודה? התקשרו למומחי זכותי 5520* או צרו קשר באתר

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם