זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

כאבי גב וגב תפוס – תאונת עבודה

עובד ניקיון יליד 1989 תבע את הביטוח הלאומי בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה כדי לקבל הכרה בכאבי הגב שלו כפגיעה בעבודה, לאחר שהביטוח הלאומי דחה את תביעתו – ותביעתו התקבלה בבית המשפט.


עובד הניקיון עבד רק שמונה ימים במקום העבודה החדש שלו מה-30 באוגוסט 2015 ועד ה-7 בספטמבר, בו חש כאבים. הוא עבד שעות רבות מדי יום במתחם קניות חדש: קרצוף רצפות מזוהמות ע"י זפת, ניקוי ויטרינות וכדומה.

ביום האירוע, החל התובע לעבוד בבוקר ועד שעות הערב המאוחרות. בשעה 21:00 החל להרגיש כאב גב. הוא הלך לנוח קצת, ואז המשיך לעבוד עד 22:30. הכאבים העזים בגבו לא איפשרו לו לשוב לעבודתו למחרת, ואפילו לא לפנות לקבלת טיפול רפואי. זה היה הרבה יותר מסתם "גב תפוס".

כאשר פנה לטיפול רפואי ב-16/9/15 טען כי הוא סובל מכאבי גב תחתון במשך מספר שבועות. לכן נקבע הרופא אליו פנה כי כאבי הגב אינם תוצאה של עבודה אלא של תחלואה טבעית. לאחר שהגיש את תביעתו, ביקש התובע תיקון טעות הרופא בסיכום ביקור מתוקן.

התובע המשיך ופנה אל אורטופד ב-20/9/15. הנפגע תיאר כאבים בגב התחתון במשך שבועיים, תוך הקרנה לרגל ימין וירידה בתחושה.

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה ציטט פסיקה קודמת במקרה של פגיעת גב כתאונת עבודה:

"ניסיון החיים לימד את בית הדין שהכרה בפגיעה בעמוד השדרה כתאונת עבודה, תלויה בעיקר בשאלה האם הוכח שבמהלך העבודה אירע משהו שבגינו 'נתפש' גבו של המבוטח, או שפקדוהו לפתע כאבים עזים שמנעו ממנו להמשיך לעבוד. ביסודם של דברים עומדת שאלת אמינות גרסתו של התובע" [דיון (ארצי) מח/0-167 נסראללה בשארה ( 28.11.1988)]"

לאחר ששמע את עדויות הצדדים, קבע בית הדין כי התובע הרים את הנטל המוטל עליו להוכיח כי אכן אירע לו אירוע תאונתי בו נפגע בגבו ב-7/9/15. לפי עדות המעסיק, יום עבודה ארוך ומאומץ הוא זה שהוביל לכאב גב, בזמן שהתכופף כדי לקרצף את הרצפה בעזרת סכין פוליש בטיחותי, כדי להוציא לכלוך שהיה דבוק לרצפה.

בית הדין נימק כי הרישום הרפואי הראשוני מקורו בטעות, ולאור העובדה כי עדות המעסיק מאשרת את גרסת התובע, קיבלה השופטת יפית מזרחי-לוי את גרסת התובע.

לסיכום, בנוסף להכרה באירוע כתאונת עבודה, הביטוח הלאומי (הנתבע) נדרש לשלם לתובע 1,500 ש"ח בגין שכר טרחת עורך דין. פסק הדין ניתן ב-7 ביוני 2017.

[שם ההליך: ב"ל 57132-05-16].


קריאה נוספת

עברת תאונת עבודה? 'זכותי' יכולה לסייע לך. התקשר כוכבית 5520 או פנה אל צוות זכותי דרך האתר.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם