זכויות עובדים
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

התעמרות בעבודה

אף שזה נשמע מובן מאליו, אסור למעסיק להתעמר בעובדיו. מהי התעמרות? התנהגות פוגענית או מתעללת, מטרידה או משפילה, שחוזרת על עצמה שוב ושוב.

למרות שאין חוק מפורש שאוסר על התעמרות בעבודה, בתי הדין לעבודה העניקו פיצוי כספי משמעותי לעובדים שהוכיחו כי עברו התעמרות.

סביבת העבודה של העובד צריכה להיות כזו השומרת על כבודו ועל חירותו, ואינה משפילה או מבזה אותו.

מהי התנהגות מתעמרת בעבודה? הנה דוגמאות אפשריות:

  • צעקות בלתי פוסקות על העובד
  • כינויי גנאי, עלבונות, קללות
  • איסור גורף על אכילה, שתייה או עשיית צרכים
  • חדירה לפרטיות העובד (חיטוט במחשב או בטלפון, ציתות, מעקב צמוד)
  • דרישה לביצוע משימות בלתי אפשריות בכוונה להכשיל
  • דרישה לשבת בחוסר-מעש במשך שעות ארוכות
  • דרישה לעבוד בשעות בלתי סבירות ובכמויות חריגות לאורך זמן

נשיאת בית הדין לעבודה לשעבר, השופטת דיתה פרוז'ינין, הסבירה כי "לא כל סכסוך הוא התעמרות…התנהגות חוזרת ונשנית של העלבה, חוסר כבוד וחוסר הערכה על העבודה שלו ודרישות לא הגיוניות מהעובד. כל הדברים האלה הם התעמרות בעבודה וצריכים להיעלם".

עובד המסוגל להוכיח כי עבר התעמרות בעבודה, ואף יכול לגייס עדויות של עובדים אחרים שראו את ההתעמרות, רשאי להגיש תביעה לבית הדין לעבודה. המונח "התעמרות בעבודה" נקרא לעתים גם "העסקה פוגענית" ולעתים אף "התנכלות תעסוקתית". חשוב להבין כי התעמרות בעבודה היא עניין של יחסי עובד-מעביד. העובד יכול לתבוע את המעסיק, אך לא יכול לתבוע עובד אחר על התעמרות.

במקרה שבו בית הדין לעבודה לא יוכל לקבוע שאכן עובד עבר התעמרות או התעללות בעבודה, הוא עדיין יוכל לקבוע כי המעסיק הפר את חובות תום הלב וההגינות כלפי עובדיו.

כאשר מדובר בעובדים חלשים או מוחלשים, כגון עובדי קבלן או עובדי חברות כוח אדם, קבע בית הדין כי ניתן להטיל אחריות גם על מזמין העבודה – ולא רק על הקבלן או חברת כוח האדם.

גובה הפיצויים בתביעות על התעמרות בעבודה יכול לנוע בין 10,000 ש"ח ועד כ-80,000 ש"ח.

בסיס הפיצוי, או כפי שהוא נקרא "העילה המשפטית", הוא בגין עוגמת נפש.


אם עברתם התעמרות בעבודה וכתוצאה ממנה נפגע מצבכם הבריאותי, הרפואי או הפיזי – פנו ל"זכותי" לקבלת בסיוע בזכויות רפואיות וקבלת פיצוי או הטבה.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם