סרטן המוח

ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

גידול סרטני במוח עשוי להופיע בכל גיל, אך הוא מופיע יותר בקרב אנשים מבוגרים.

הסיבות להתפתחותו של גידול מוחי עדיין אינן ידועות במלואן. ידוע כי קרינה היא גורם סיכון, בעיקר עבור ילדים שעברו טיפולי קרינה, אך רק בשיעור קטן. גם היסטוריה משפחתית (גנטית) עשויה להשפיע על רמת הסיכון.

תאי העצב במוח, המכונים נוירונים, מוקפים בתאים מסוג גלייה (Glial) – ולכן רוב הגידולים המוחיים מתפתחים מתאי הגלייה. גידולים כאלו נקראת גליומות (ביחד: גליומה). אם הגידול איננו ראשוני (נובע מהמוח) אלא שניוני (נובע ממקום אחר), מדובר בתאים סרטניים הנודדים למוח ועשויים לפתח בו גרורות. סוגי סרטן שעשויים להוביל לגידול מוחי – סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן כליה, סרטן ריאות וסרטן עור.


תסמינים ראשוניים נפוצים של גידול מוחי הם כאבי ראש, הקאות, בחילות ואף בעיות שינה (קושי להירדם). כאב ראש כרוני עשוי להיגרם כתוצאה מלחץ תוך-גולגולתי. אם הגידול לא מאובחן במהירות, כבר בשלב זה, הטיפול עלול להיכשל.

תסמינים מתקדמים של גידול מוחי עשויים להיות בלבול, פגיעה בזיכרון, הזיות, אובדן תחושה ביד או ברגל, אובדן שיווי משקל, בעיות ראייה, בעיות דיבור, פירכוסים (ספאזם) ואף שינוי משמעותי בהתנהגות של החולה.

מיקום הגידול משפיע על אופי התסמינים. הגידול המוחי עשוי להתחיל מן האונה העורפית, האונה הרקתית, המוח הקטן (מוחון/צרבלום), גזע המוח, קרום המוח, בלוטת האצטרובל, בלוטת יותרת המוח, חוט השדרה ועוד.

אבחון גידול במוח: רופא משפחה > נוירולוג מומחה > נוירוכירורג (במקרה של ניתוח). נוירולוג יבדוק את מערכת העצבים הכללית, בדיקות דם, צילומי חזה, סריקת סי-טי (CT), בדיקת MRI, בדיקת פט-סי-טי (PET CT), סריקת ספקט (SPECT). במהלך הבדיקות או בסופן יוחלט אם לבצע ביופסיה (דגימה של רקמת הגידול), באמצעות ניתוח או בלעדיו.

 

סריקת CT של גידול מוחי

סריקת CT של גידול מוחי


טיפולים בסרטן המוח: לעתים ניתן להסיר גידולים שפירים במוח, ואף לבצע כריתה חוזרת במקרה של גידול חוזר. ניתוח הכולל פתיחת גולגולת נקרא קרניוטומיה.

מכיוון שהמוח הוא מקום רגיש במיוחד, במקרים רבים לא ניתן לבצע ניתוח ואין ברירה אלא להסתפק בהקרנות (טיפולי קרינה / רדיותרפיה) או טיפול כימי (כימותרפיה). תופעות לוואי של טיפולי כימותרפיה: עמידות נמוכה לזיהומים; אנמיה; דימומים; חבורות; נשירת שיער; בחילות; הקאות; תשישות.

כדי להקל על התסמינים, יינתן טיפול תרופתי – אשר אינו מחליף ניתוח או הקרנות. במקביל, טיפול באמצעות סטרואידים נועד להקלת תסמינים ולהפחית בצקת סביב הגידול במוח.


דרגות של גידולים מוחיים (רמת חומרה):

  1. גידול ראשוני המתפתח באיטיות – ניתנים להסרה באמצעות ניתוח.
  2. גידול שלא יתפשט בהכרח – אך עשוי לחזור בהמשך, גם לאחר הסרה.
  3. גידול שעשוי להתפתח במהירות (ללא תאים מתים)
  4. התאים בגידול מתפצלים במהירות, כולל תאים מתים – התפשטות מסוכנת.

 

גידול מוחי מסוג גליובלסטומה מולטיפורמה (בלועזית: Glioblastoma multiforme) הוא הנפוץ והתוקפני ביותר מסוגו. גידול זה, המכונה בשפה המקצועית GBM בקיצור, מקורו ברקמת תאי גליה (Glial Cells). ולכן הוא סוג של גליומה, והסוג הנפוץ ביותר של אסטרוציטומה.

 

תוחלת חיים: שיעור ההישרדות של חולי סרטן המוח אינו גבוה. בארה"ב, נמדד שיעור של 33% בטווח של 5 שנים. במילים אחרות, מכיוון שרק שליש מן החולים שורדים את המחלה בטווח הארוך – חשוב לאבחן את הגידול בהקדם האפשרי. מספיק כאב ראש חשוד כדי להתעקש על סדרת בדיקות מקיפה.


זכויות חולי סרטן מוח: אם חלית בסרטן המוח לאחר אבחון גידול מוחי, יש לך זכויות רפואיות.

צור קשר עם מומחי זכותי כדי לקבל טיפול אישי עד לתוצאה.

 

קריאה נוספת

 

 

איך זה עובד

סובלים מבעיה רפואית, חליתם? נבחרת המומחים של זכותי הכוללת: רופאים, יועצי מס, רואי חשבון ויוצאי הביטוח הלאומי עומדת לרשותכם עד לקבלת המגיע לכם ממס הכנסה, ביטוח לאומי וחברות הביטוח.

1
פגישה ללא עלות

ניתן לקיים פגישה פרונטאלית באחד מסניפי החברה או טלפונית עם מומחה זכויות. הכל ללא עלות וללא התחייבות.

2
בניית תיק רפואי

אנו מסייעים ללקוחותינו להגיש תביעה המגובה בסיכום רפואי מקצועי וממצה המגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה.

3
הגשת התביעה

לאחר בניית התיק על ידי המחלקה המקצועית הכוללת: רופאים, מומחי זכויות ויוצאי הביטוח הלאומי מוגשת התביעה למוסד הרלוונטי.

4
הכנה וליווי עד הצלחה

וות המומחים שלנו ילווה את התהליך מתחילתו ועד סופו כולל דיווח שוטף, הנחיות לקראת הוועדות הרפואיות עד להצלחה.

לקוחות מספרים
מה לקוחות מספרים עלינו
צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם