סוכרת – המחלה והפיצוי

ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

מהי סוכרת? הפרעה במערכת חילוף החומרים, המביאה למצב בו רמות הגלוקוז (סוכר) בדם חורגות את הערכים הרצויים. הפרעה זו באה לידי ביטוי ברמות גלוקוז נמוכות מדי, או לחלופין, ברמות גלוקוז גבוהות מהרצוי.

שמה הלועזי של הסוכרת בא מהשפה הלטינית (diabetes mellitus), ומשמעותו היא "זרם מתוק". למרות שמחלת הסוכרת מוכרת למין האנושי כבר שנים רבות, הסיבה האמיתית להופעתה התגלתה רק לקראת המאה ה-20.

מדי שנה, ב-14 בנובמבר, מצויין בעולם יום הסוכרת הבינלאומי. התאריך לציון המחלה נבחר לכבוד יום הולדתו של סר פרדריק גרנט בנטינג, רופא קנדי וחתן פרס נובל לרפואה על גילוי האינסולין.

ב- 1935 נעשתה לראשונה חלוקה של הסוכרת ל-3 סוגים, וזוהי גם החלוקה המקובלת כיום:

 • סוכרת מסוג 1 ("סוכרת נעורים"): מצב בו הלבלב לא מייצר מספיק אינסולין, ופוגע בתפקוד האיברים הזקוקים לגלוקוז. סוכרת מסוג זה יכולה לזכות בקצבת נכות למשפחת הילד החולה.
 • סוכרת מסוג 2 ("סוכרת מבוגרים"): מצב בו רמות הסוכר בדם גבוהות מהנורמה. עודפי הסוכר מופרשים אל השתן, ומצב זה גורם להשתנות מרובות, התייבשות וסיבוכים מורכבים יותר. סוכרת זו היא הנפוצה ביותר, ועלולה להוביל לסיבוכים שונים ותופעות מזיקות נלוות כגון טרשת עורקים, עיוורון, אי-ספיקת כליות, פגיעה במערכת העצבים, כיבים ברגליים, רגישות לזיהומים ועוד.
 • סוכרת היריון: חוסר איזון ברמות הסוכר בדם האישה, אשר לרוב מופיע בחצי השני של ההיריון.

כמו כן, קיים מצב הנקרא "סוכרת סמויה", שבו מייצר הגוף כמות סבירה של אינסולין, אך הוא מוגבל ואינו יכול לייצר כמות גדולה ומהירה יותר של אינסולין. במקרה זה, לא יתגלו ערכים חריגים ברמת הסוכר ולכן הסוכרת תישאר סמויה. ברוב המקרים הללו, הסוכרת בסופו של דבר תהפוך לגלויה. כדי לגלות סוכרת סמויה, יש לבצע בדיקת העמסת סוכר, שבה צריך לשתות מים המכילים כמות גדולה של סוכר.


ההבדל בין סוכרת נעורים לסוכרת מבוגרים

סוכרת נעורים היא למעשה מחלה אוטואימונית, המתפתחת כשהלבלב מפסיק לייצר אינסולין. מצב זה הוא כרוני ובלתי הפיך ולא ניתן לרפא אותו. חולי סוכרת נעורים זקוקים להזרקות אינסולין על בסיס קבוע ובדיקות דם עצמאיות. לעומת זאת, בחולי סוכרת מבוגרים מייצר הגוף אינסולין, אך אינו משתמש בו.

חולי סוכרת מבוגרים לא בהכרח זקוקים להזרקות אינסולין, אלא בדרך כלל מטופלים בכדורים המאזנים את המחלה. סוכרת נעורים היא מחלה מסוכנת יותר, משום שתיתכן עלייה או ירידה משמעותית ברמת הסוכר, העלולה להוביל לאשפוז ואף למוות.

תסמיני סוכרת המופיעים עבור שתי המחלות דומים, ביניהם: צמא, השתנה תכופה, סוכר בשתן, שינויים בראייה, תאבון מוגבר ועוד. קיימים תסמינים נוספים בסוכרת מבוגרים (סוג 2) שאינם מופיעים בסוכרת נעורים: זיהומים חוזרים בעור, בחניכיים ובדרכי השתן, נימלול בידיים וברגליים וגרד בעור.

שני סוגי סוכרת אלו מחייבים שינוי באורח החיים כדי לטפל במחלה:

 • שינוי תזונתי (מאכלים עם אינדקס גליקמי נמוך, ירידה במשקל, הפחתת צריכת שומן טראנס)
 • פעילות גופנית קבועה
 • מעקב ובדיקות שגרתיות

טיפול

כיצד ניתן לטפל בסוכרת? מחלת ה"סוכרת" (ולא "סכרת" כפי שנהוג לומר) (באנגלית, כאמור, "דיאביטיס": Diabetes) נפוצה מאוד כיום במערב המתועש בעל תרבות השפע. הטיפול בה מועיל ברוב המקרים, ומאפשר לנהל אורח חיים תקין. הדבר החשוב ביותר לטיפול במחלת הסוכרת הוא איזון רמות הסוכר בדם.

במסגרת הטיפול יש להקפיד על הנקודות הבאות: 

 • ערך ההמוגלובין המסוכרר צריך להיות נמוך מ-7%
 • לבדוק את רמות הגלוקוז לפני ואחרי הארוחה (ע"י גלוקומטר)
 • אכילת מאכלים עם אינדקס גליקמי נמוך, על מנת שרמת הסוכר בדם לא תעלה במהירות
 • ירידה במשקל, במיוחד אצל חולי סוכרת סוג 2
 • פעילות גופנית מתונה – אירובי במשך לפחות שעתיים וחצי בשבוע (יש להתייעץ עם רופא ולקבל הנחיות לפני כן)
 • צמצום צריכת שומן טראנס
 • מעקב אחר צריכת פחמימות
 • מתן נוגדי קרישה (אספירין) במקרים מסוימים
 • טיפול באינסולין
 • טיפול תרופתי

 

האם חולי סוכרת זכאים לפיצוי כספי?

חולי סוכרת רבים שנקלעו לסיבוכים רפואיים מאבדים את עצמאותם ופרנסתם, זקוקים להשגחה מתמדת, ומשפחותיהם נפגעות בצורה קשה.  שאל את עצמך:

1) האם אתה מכיר אדם חולה סוכרת שזקוק לעזרה מול הרשויות השונות?
2) האם אחד מבני משפחתך חולה סוכרת ונקלע למצוקה כלכלית?
3) האם אתה מודע לזכויותיו של חולה סוכרת במובן של קצבאות, פיצויים, ביטוחים ופנסיה?
4) האם משפחתך או מכריך מיצו את כל זכויותיהם מול ועדות ביטוח לאומי?

אם אינך בטוח לגבי אחת מן התשובות, ייתכן שמגיע לך כסף מן המדינה וחברות הביטוח – ואנחנו נסייע לך למצות את זכויותיך הרפואיות.

רבים בישראל הסובלים ממחלת הסוכרת וסיבוכיה השונים לא תמיד מוכנים להתעמת עם הבירוקרטיה, כדי לקבל את מירב הפיצויים הכספיים בגין מחלה קשה זו. דרושים נסיון ונחישות כדי להתמודד מול דרישות ביטוח לאומי, "לנצח" את הפקידים ולקבל את הכסף המגיע לך.

צרו קשר באתר או התקשרו עכשיו 5520* ונסייע לכם.


למידע נוסף על סוכרת

איך זה עובד

סובלים מבעיה רפואית, חליתם? נבחרת המומחים של זכותי הכוללת: רופאים, יועצי מס, רואי חשבון ויוצאי הביטוח הלאומי עומדת לרשותכם עד לקבלת המגיע לכם ממס הכנסה, ביטוח לאומי וחברות הביטוח.

1
פגישה ללא עלות

ניתן לקיים פגישה פרונטאלית באחד מסניפי החברה או טלפונית עם מומחה זכויות. הכל ללא עלות וללא התחייבות.

2
בניית תיק רפואי

אנו מסייעים ללקוחותינו להגיש תביעה המגובה בסיכום רפואי מקצועי וממצה המגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה.

3
הגשת התביעה

לאחר בניית התיק על ידי המחלקה המקצועית הכוללת: רופאים, מומחי זכויות ויוצאי הביטוח הלאומי מוגשת התביעה למוסד הרלוונטי.

4
הכנה וליווי עד הצלחה

וות המומחים שלנו ילווה את התהליך מתחילתו ועד סופו כולל דיווח שוטף, הנחיות לקראת הוועדות הרפואיות עד להצלחה.

לקוחות מספרים
מה לקוחות מספרים עלינו
צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם