אלצהיימר – המחלה והפיצוי

ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

אלצהיימר הוא הגורם הנפוץ ביותר של דמנציה (50% עד 80% מהמקרים). המחלה באה לידי ביטוי בהתנוונות של תאי המוח, שבסופו של דבר פוגעת בזיכרון ובתפקוד השכלי. המחלה תוארה לראשונה על ידי הפסיכיאטר הגרמני אלויזיוס אלצהיימר ב-1906.

בשלב הראשון של המחלה ישנו בלבול קל ואבדן זיכרון שגרתי. עם הזמן, אבדן הזיכרון מחמיר עד שהחולה אינו זוכר מי הוא, אינו יכול לחשוב בצלילות ובהגיון ואינו יכול להשלים מטלות פשוטות ויומיומיות.

תסמינים: חולי אלצהיימר נוטים לחזור על דברים שאמרו, לשכוח שיחות אחרונות ואירועים שהתרחשו לאחרונה, לאבד חפצים יומיומיים או לשכוח איפה הניחו אותם; לשכוח שמות של בנים ובנות, נכדים ונכדות, נינים ונינות; לא לזהות מספרים ותאריכים, לשכוח מילים שידעו בעבר הלא-רחוק; להיכשל במשימות פשוטות כמו הכנת ארוחה או חיוג בטלפון, ללכת לאיבוד בחוץ (דיסאוריינטציה) או לא לדעת כיצד להתמודד עם בעיות פשוטות; לאבד את שיקול הדעת ולקבל החלטות שגויות בגלל שיכחה.

תוצאות: סימפטומים של אלצהיימר עלולים להוביל לתלות במטפל סיעודי, אי יציבות במצבי הרוח, דיכאון, אובדן אמון באנשים, בעיות כלכליות ועוד. המחלה לרוב מופיעה בקרב אנשים בגילאי 65 ומעלה, אך היא עלולה להופיע גם בקרב אנשים בגילאי 40. הגורמים למחלה עדיין לא ידועים בוודאות, אך ישנם חוקרים המאמינים שגנטיקה (תורשה) ממלאת תפקיד חשוב בהופעתה.

תרופות וטיפולים שונים יכולים לעזור לסימפטומים של אלצהיימר, אך נכון להיום אין למחלה עצמה מרפא של ממש. בישראל כ-100 אלף חולי אלצהיימר, ורוב החולים מתים ממנה כעבור 10-15 שנים. הזמרת הנפלאה יפה ירקוני הייתה אחת הקורבנות המפורסמים של המחלה אצלנו בישראל. גם צוות המומחים של "זכותי" מכיר את המחלה הזו היטב, למרבה הצער.


שלבים בהפרעת האלצהיימר 

 • השלב הראשון של אלצהיימר נקרא פרה-דמנציה. בשלב זה מתחילות לצוץ בעיות עם חשיבה מופשטת, הפניית קשב או יכולת לזכור מידע חדש (זיכרון לטווח קצר). סימפטומים נוספים יכולים להיות אדישות, דכאון קל או עצבנות. בשלב זה קל לבלבל את התסמינים עם סימנים רגילים של לחץ או הזדקנות.
 • שלב שני: הצטמצמות השפה (אוצר מילים, נטייה לשכוח מילים שפעם ידענו), במקביל להמשך להתדרדרות בעיות זיכרון.
 • שלב שלישי: המשך התדרדרות מנטלית עד לפגיעה בעצמאותו של החולה. כישורי קריאה וכתיבה הולכים אט אט לאיבוד. בעיות זיכרון מחמירות עד למצב בו החולה אף יפסיק לזהות קרובי משפחה (חוויה טראומתית במיוחד לילדים). בשלב זה כבר נפגע הזיכרון לטווח ארוך.
 • שלב רביעי: המשך התדרדרות השפה עד אובדן השפה כלל. בשלב זה ישנו קושי לבצע משימות בסיסיות ללא עזרה מאחרים, כולל עשיית צרכים (אובדן שליטה על הסוגרים – מצב סיעודי). אובדן יכולת התנועה והאכלה עצמית. בשלב זה החולים לרוב הופכים לא רק סיעודיים (תלויים לחלוטין בעזרה של מטפל מקצועי) אלא גם משותקים למיטתם ולביתם.
 • שלב חמישי: החולה אינו מגיב לסביבתו כלל. אינו שולט על רוב תנועותיו. עלול לאבד היכולת לחייך, להחזיק את הראש זקוף ואפילו לשבת. פגיעה ברפלקסים. השרירים מתקשחים ונוצר אף קושי בבליעת מזון. רגישות חריגה לזיהומים, במיוחד לדלקת ריאות. שלב זה עלול להיות קטלני, ולמרבה הצער הוא מסתיים, במקרים רבים, במוות מוקדם.

זכויות חולי אלצהיימר 

 • עזרה ממשרד הבריאות, משרד הרווחה או הרשויות המקומיות באשפוז חולה סיעודי או תשוש נפש (בהתאם למצב כלכלי אשר ייבדק)
 • פטור ממס הכנסה: פטור רפואי ממס, במקרה של מעל 90% נכות פטור כללי ממס. נקודות מס לבן זוג או ילדיו של חולה הסובל משיתוק, עיוורון או ריתוק למיטה
 • ליווי ותמיכה נפשית מ"עזר לציון"
 • קצבת נכות לחולה (לפני גיל הפרישה) שאיבד את כושר ההשתכרות שלו ביותר מ-50% או איש השהייתה עקרת בית לפני המחלה ואיבדה את היכולת לעבוד בעבודות הבית.
 • קצבת סיעוד מ ביטוח לאומי למטפל או אספקת שירותים (כגון מרכז יום לקשיש, קיפול כביסה וכדומה)

סיפור אישי

אחת מלקוחות "זכותי", פ.ג., עצמאית מראש-העין, מספרת:

"בעלי חלה במחלת אלצהיימר (Alzheimer's Disease). ההתמודדות עם המציאות החדשה הייתה קשה מאוד. כשניסיתי לטפל בקבלת סכומים מחברת הביטוח, נתקלתי באטימות מצד הפקידים ולבסוף נעניתי בשלילה. פניתי לאלון אהרונוב מחברת "זכותי" אחרי שכבר התייאשתי מניסיונותיי. סוף סוף נתקלתי באוזן קשבת".

"אלון הקשיב לי וסייע לי לקבל פטור ממס הכנסה, קצבת סיעוד מביטוח לאומי ואף ביחד גילינו גילה כי ישנם עוד שני ביטוחים ששכחתי מקיומם".

"כיום אנו מקבלים עזרה מביטוח לאומי, פטור ממס הכנסה, ומדי חודש נכנסים לחשבון הבנק שלנו 10,400 שקלים". זהו סיפור אמיתי, ויש עוד רבים כמותו.


בישראל כ-100 אלף חולי אלצהיימר, ולמרבה הצער רוב החולים מתים ממנה כעבור 10-15 שנים. צוות "זכותי" מכיר לעומק את המחלה הזו, למרבה הצער, וערוך לסייע בכל הזכויות הרפואיות הנוגעות לה. 

 • אתה או בן משפחתך חולה במחלת אלצהיימר (Alzheimer's)? יש לך זכויות.
 • אולי מגיע לך הרבה כסף, הטבות, תמיכה וסיוע חיצוני.
 • זכותך לתאם פגישת היכרות חינם בשיחת טלפון אחת 5520* או פנה אלינו דרך האתר.
איך זה עובד

סובלים מבעיה רפואית, חליתם? נבחרת המומחים של זכותי הכוללת: רופאים, יועצי מס, רואי חשבון ויוצאי הביטוח הלאומי עומדת לרשותכם עד לקבלת המגיע לכם ממס הכנסה, ביטוח לאומי וחברות הביטוח.

1
פגישה ללא עלות

ניתן לקיים פגישה פרונטאלית באחד מסניפי החברה או טלפונית עם מומחה זכויות. הכל ללא עלות וללא התחייבות.

2
בניית תיק רפואי

אנו מסייעים ללקוחותינו להגיש תביעה המגובה בסיכום רפואי מקצועי וממצה המגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה.

3
הגשת התביעה

לאחר בניית התיק על ידי המחלקה המקצועית הכוללת: רופאים, מומחי זכויות ויוצאי הביטוח הלאומי מוגשת התביעה למוסד הרלוונטי.

4
הכנה וליווי עד הצלחה

וות המומחים שלנו ילווה את התהליך מתחילתו ועד סופו כולל דיווח שוטף, הנחיות לקראת הוועדות הרפואיות עד להצלחה.

לקוחות מספרים
מה לקוחות מספרים עלינו
צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם